Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel rekabet için şirket birleşmeleri desteklenecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye'nin 2015-2018 Strateji Belgesi'ni hazırladı. Eylem planında firmaların orta-yüksek teknoloji ürününe odaklanması, küresel rekabet için firma birleşmelerinin desteklenmesi var

Giriş Tarihi: 24.1.2015
Küresel rekabet için şirket birleşmeleri desteklenecek
Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak plan ve projeler birer birer uygulamaya konuluyor. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hazırladığı 2015- 2018 dönemini kapsayan 3 yıllık stratejik planın detayları da ortaya çıktı. Bakanlık tarafından hazırlanan plan yerli üretimin ve ara malların artması gibi stratejik hedefleri ortaya koydu. Planda yer alan ve 3 yıllık dönemde öncelikli olacak konulardan bazıları şöyle:
Firmaların orta-yüksek ve ileri teknoloji ürünlere odaklanması amacıyla yatırım destek programları başlatılacak.
Yurtıdışından alınan test ve muayene hizmetlerinin Türkiye'ye kazandırılması için, ihtiyaç duyulan alanlarda akredite test laboratuvarları kurulacak.
İthal bağımlılığı yüksek ara malların yerli üretimi desteklenecek. Otomotiv gibi bazı sektörlerde 'eşdeğer yedek parça' uygulaması TSE tarafından onaylanacak.
Kamu alımlarında uzun vadeli ihtiyaç planlaması yapılacak, kilit teknolojide yerli olan tercih edilecek.
Sanayi sitelerine kamulaştırma desteği verilecek.

ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ
Küresel rekabette ölçek ekonomisi ajantajından yararlanılması için firma birleşmeleri desteklenecek.
Patent sayısı, ürün geliştirme ve sanayi uygulama projeleri akademik yükselme kriterleri arasında yer alacak. Özellikle teknik üniversiteler başta olmak üzere üniversite, sektör birleşiminin yolu açılacak.
Ülke genelinde büyük sanayi yatırım alanları oluşturulacak.

YEŞİL ÜRETİM ÜSSÜ

Stratejik Plan hazırlanırken, 'Orta ve ileri teknoloji ürünlerinde' Afrika ve Avrasya'nın tasarım ve üretim üssü olunması vizyonu ortaya konuldu. Bu vizyonun sağlanabilmesi için Türk sanayinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğin yükseltilmesi, dünya ihracatından daha fazla pay alması ve katma değeri yüksek, işlenmiş ürünler satabilmesi hedefleniyor. Stratejik Plan'da çevreye duyarlılık vurgusu da dikkatlerden kaçmadı. Afrika ve Avrasya'nın üretim-tasarım üssü olmayı hedefleyen Türk sanayisi, aynı zamanda 'yeşil sanayi' prensibine uygun çalışacak ve doğal kaynaklar yanında çevre de korunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel rekabet için şirket birleşmeleri desteklenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN