Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limanı stratejik öneme sahip

Çok sayıda açılış ve yeni yatırımlar için Somali'de bulunan Cumhurbaşkanı , Albayrak Grubu'nun modernize edip işletmesini üstlendiği Limanı'ndan övgü ile bahsetti.

Giriş Tarihi: 25.1.2015 16:01
Mogadişu Limanı stratejik öneme sahip
Erdoğan, "Albayrak şirketimizin yaptığı çalışmalarla burası çok hareketli bir liman haline geldi ve yeni yatırımlarla buranın ticaret hacmi daha da büyüyecek" dedi.

Liman uluslararası ticareti Somali'ye çekiyor

Albayrak Grubu iştiraklerinden Trabzon Alport Limanı, Limanı'nın 20 yıllık işletmesini devralmıştı. Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, ''nı modern ekipmanlarla destekleyerek uluslararası ticaret ağını Somali'ye çekmeyi hedeflediklerini söylemiş; limanın yüzde 55'lik gelirinin Somali hazinesine gideceğini, kalan kısmın ise liman hizmetlerinin geliştirilmesi için ayrılacağını ifade etmişti.

İşletmesini 2014'te Albayrak aldı

Mogadişu Limanı merkezi hükümetin düşmesinin ardından 1991'de kapanmış, 1992'de ülkede süren iç savaş nedeniyle gönderilen BM Barış Gücü tarafından tekrar açılmış, fakat Barış Gücü'nün ülkeden ayrılmasıyla 1995'te yeniden kapanmıştı. Liman, Somali'nin güneyinde kontrolü elinde bulunduran İslami Mahkemeler Birliği tarafından 2006'da tekrar hizmete sokuldu. 2014 yılının Eylül ayında da 20 yıllık işletme hakkı Albayrak Grubu tarafından alınan Mogadişu Limanı, Somali ekonomisinde önemli bir yere sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogadişu Limanı stratejik öneme sahip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN