Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomistlerden iyi haber

Ekonomistler, enerji maliyetlerinin gerilemesi ve gıda fiyatlarındaki olumlu beklenti doğrultusunda da yüzde 5 seviyesinin yakalanabileceğini belirtiyor

Giriş Tarihi: 26.1.2015 15:25
Ekonomistlerden iyi haber

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl, mevcut durumda Türkiye'deki koşulların pozitif olduğunu söyledi.

Enerji maliyetlerindeki düşüşün bu noktada önemli bir rol üstlendiğine dikkati çeken Karagöl, "Enerji fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, faizlerin düşüş trendine girmesi ve gıda fiyatlarındaki olumlu durum da aşağı yönlü beklenti oluşturuyor. Avrupa Merkez Bankasının (AMB) tahvil alımı da finansmana erişim noktasında pozitif bir değer oluşturacak" diye konuştu.

Karagöl, tüm şartlar düşünüldüğünde enflasyonu artıran faktörlerin aşağı yönlü baskı yaptığını belirterek, "Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu trendi devam ettirmek lazım. Orta Vadeli Program'daki (OVP) bu yıla ilişkin yüzde 6,3'lük hedefte bir revize söz konusu olabilir, ekonomi kurmayları tarafından dile getirilen yüzde 5 seviyesini tutturma konusunda yüksek bir beklenti var" değerlendirmesinde bulundu.

"MAYISTA ENFLASYON YÜZDE 6,2'NİN ALTINA İNER"

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban da 2015 enflasyonuna yönelik beklentisinin, OVP hedefi olan yüzde 6,3 seviyesinin altına inileceği yönünde olduğunu söyledi.

Bu konuda petrol fiyatlarındaki düşüş ile yılın ilk 4 ayında ortaya çıkacak olan baz etkisinin önemli olduğuna dikkati çeken Ban, "Petrol fiyatındaki düşüş, cari açıkla birlikte enflasyonu da düşürecek. Dolayısıyla petrol fiyatında mevcut seviyelerin önümüzdeki günlerde de korunması halinde enflasyonun 2-3 puan kadar gerileyeceği görülüyor. Mayıs ayı gibi enflasyon oranının yüzde 6,2'nin altına gerileyeceğini öngörüyorum" ifadelerini kullandı.

Ban, enflasyon oranındaki gerilemenin rakamlara yansıması ile revizyonun da gündeme geleceğini vurgulayarak, aşağı yönlü revize edilecek enflasyon beklentisinin yüzde 5-5,5 seviyelerinde olacağını kaydetti.

AMB'nin aylık bazda 60 milyar avro büyüklüğünde yapacağı tahvil alımının Türkiye'ye para girişi ve borçlanma maliyetlerinde düşüş olarak yansıyacağını dile getiren Ban, "Bu durum, doğal olarak maliyetlerden kaynaklanan enflasyonun zayıflamasını sağlayacak ve genel enflasyon üzerinde aşağı yönlü etki meydana getirecektir" dedi.

"OVP'DEKİ HEDEF TUTTURULURSA İYİDİR"

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Coşkun ise petrol fiyatlarının olumlu etkisine rağmen, seçim atmosferi nedeniyle harcamaların artacağını, bunun da enflasyonu artıcı etkisinin olacağını söyledi.

OVP'deki hedefin tutturulmasının iyi bir sonuç olacağını kaydeden Coşkun, bu sene büyümenin yüksek gelmesi ile enflasyonda da yukarı yönlü bir hareket yaşanacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomistlerden iyi haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN