Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da anket yaptırıyoruz

'da kurulması planlanan termik santrali, bölge halkının desteklediğini belirten Kolin Enerji Grup Başkanı Aydın, "Yerel bir TV'nin anketine göre destek % 85. Biz de anket yaptırıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 26.1.2015
Soma'da anket yaptırıyoruz
Kolin Şirketler Grubu'nun 'nın nde kurmayı planladığı termik santral çok tartışıldı. Şirketin Enerji Grup Başkanı ile bir araya geldik. Ne yapmak istediklerini, köylülerin neden projeye karşı çıktıklarını, bundan sonra ne olacağını konuştuk.
Proje ne zaman başladı?
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından Manisa Soma'da yer alan kömür rezervlerinin milli ekonomiye elektrik üretmek suretiyle kazandırılması için Ağustos 2012'de rödövans ihalesi düzenlendi. Şirketimizle TKİ arasında Ekim 2012'de sözleşme imzalandı. Sonra proje sahasını belirlemek için çalışma başlattık. Santralin kömür rezervlerine, soğutma amaçlı su kaynaklarına, elektrik iletim hatlarına, depolama alanlarına yakın olması ve zemininin sağlam olması gerekiyordu. Bu çerçevede, TKİ'nin ruhsat alanı içinde Soma A-B santrallerinin hemen yanında bir alan tespit ettik. EPDK'dan ön lisans, Çevre Bakanlığı'ndan da ÇED olumlu belgesi aldık. Daha sonra bu belgeler için süreci başlattık.
Zeytin ağaçlarının olduğu bölge dışında bir yer yok muydu kriterleri karşılayan…
Proje sahasının belirlendiği dönemde zeytinlik alanların kritik enerji yatırımlarına tahsis edilmesine cevaz veren yönetmeliğin ilgili maddeleri yürürlükteydi. Projenin yapılacağı alan ilgili kurumlar tarafından incelenerek uygun görüldü, Mayıs 2014'te de Bakanlar Kurulu'nda acele kamulaştırma kararları çıktı. Kamulaştırılacak taşınmazlara Hazine adına el konulmasına karar verildi. Taşınmaz maliklerine tahliye emir gönderildi. Kamulaştırma işlemleri çerçevesinde belirlenen bedeller Ziraat Bankası Soma Şubesi'ne yatırıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'da anket yaptırıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN