Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan Başçı'ya ''brifing ver'' önerisi

Başkanı Davutoğlu ile yaptığı konuşmayı aktardı.

Giriş Tarihi: 27.1.2015 15:21
Başbakan'dan Başçı'ya ''brifing ver'' önerisi
Başkanı enflasyon raporunu açıkladığı toplantıda ile arasında geçen bir konuşmayı aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz kararlarına yönelik aldığı kararlardan ötürü sık sık eleştirdiği Merkez Bankası'nın son açıkladığı faiz kararı da tatmin edici bulunmamıştı.

Bunun üzerine Davos Zirvesi'nde Erdem Başçı ile buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başçı'ya zaman zaman cumhurbaşkanına brifing vermesinin faydalı olabileceğini söylediği belirtildi.

Başçı, ekonomideki gelişmeler karşısında devlet yetkilileri ile bir araya gelme konusundaki sorulara ilişkin, bunların kanunda yazılı olduğunu söyledi. Başçı, şunları kaydetti:

"Onun dışında sıradışı bir gelişme olursa dünyada bizim telefon açıp Sayın Başbakanımızdan randevu isteyip, gidip durumu arz etmemiz mutlaka gerekir. Bizim görevimizdir diye düşünüyorum. Çünkü hükümete danışmanlık görevimiz var. Mesela en son Avrupa Merkez Bankası'nın kararı perşembe günü açıklandı. Hemen akşamına Başbakanımızdan randevu istemiştim. Davos'ta bunu bir değerlendirdik. Tavsiyelerini dinledim Başbakanımızın, benzer brifingleri Cumhurbaşkanımıza da zaman zaman vermemizin faydalı olacağını söyledi. 'Nasıl hükümeti bilgilendiriyorsanız, zaman zaman Cumhurbaşkanımıza da bu tür brifingleri vermeniz iyi olabilir' dedi. Nitekim bu geçmişte çok yapıldı."

Merkez Bankasının kamuoyuna çok duyurmadan geçmiş dönemlerde önceki cumhurbaşkanlarına da brifing verdiğini dile getiren Başçı, "Yine olabilir, olmasına mani herhangi bir şey yok. Buna da her zaman hazırlıklıyız ne zaman uygun görürlerse" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu isteyip istemediklerinin sorulması üzerine Başçı, "Hayır, oradan herhangi bir davet gelirse elbette... Biz randevu istemeye hazırız burada sizin aracılığınızla hemen isteyelim istiyorsanız. Orada her zaman brifing vermeye hazırız, herhangi bir çekincemiz yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan Başçı'ya ''brifing ver'' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN