Rus ekonomisinde tarihi çöküş

Giriş Tarihi: 27.1.2015 11:04 Güncelleme Tarihi: 27.1.2015 11:08
Rus ekonomisinde tarihi çöküş

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), 'nın "BBB-" olan kredi notunu, 10 yıl sonra ilk kez "yatırım yapılamaz" seviye olarak kabul edilen "BB+"ya düşürdü.

S&P'den yapılan yazılı açıklamada, 'nın kredi notunun "BBB-"den "BB+"ya çekildiği belirtilerek, karara gerekçe olarak ülkenin zayıflayan parasal esnekliği gösterildi. Kuruluş, 23 Aralık'ta yaptığı son değerlendirmede, Rusya'nın kredi notunun negatif izlemeye alırken, esnek döviz kuru rejiminin zayıflaması durumunda ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yapmıştı.

Açıklamada, ayrıca Rusya'nın not görünümünün negatif olarak korunduğu ve bunun parasal esnekliğin daha da kötüleşebileceğine yönelik beklentileri yansıttığı ifade edildi.

İRAN VE RUSYA'DAN ABD'YE GÖZDAĞI- TIKLAYIN

10 YIL SONRA İLK

S&P'nin aldığı indirim kararıyla Rusya'nın kredi notu 10 yılın ardından ilk kez "yatırım yapılamaz" seviyeye gerilemiş oldu. Rusya'nın kredi notu son olarak 2004'te "yaptırım yapılamaz" seviyedeydi. Standard & Poor's için "BBB-" ve yukarısı "yatırım yapılabilir" seviye olarak kabul edilirken, "BB+" ve aşağısı ise "yatırım yapılamaz" ya da "çöp"seviye anlamına geliyor.

Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings de Rusya'nın kredi notunu geçtiğimiz günlerde aşağı çekmişti.

Moody's, 17 Ocak'ta yaptığı açıklamayla ülkenin kredi notunu, petrol fiyatlarındaki ciddi gerileme ve döviz kuru şokunun halihazırda düşük olan orta vadeli büyüme beklentilerini daha da zayıflattığı gerekçesiyle "Baa2"den "Baa3"e düşürürken, benzer sebeplerle not indirimine giden Fitch de Rusya'nın kredi notunu 10 Ocak'ta "BBB-"ye çekmişti.

ABD RUSYA'NIN TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ- TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus ekonomisinde tarihi çöküş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN