Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni açan 5 yıl vergi ödemeyecek

“Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması” paketini hayata geçirmek üzere hazırlanan yasa tasarısına göre açandan 5 yıl vergi alınmayacak

Giriş Tarihi: 27.1.2015 12:52
Yeni kreş açan 5 yıl vergi ödemeyecek
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan "Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması" paketini hayata geçirmek üzere hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Doğum yapan kadınlara ilk çocukta 2 ay, ikincisinde 4 ay, üçüncüsünde 6 ay süreyle yarım gün çalışma izni öngören tasarı uyarınca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenecek aylık ücret 961 lira olarak belirlendi. İşçinin normal ücreti ne olursa olsun, yarım gün çalışan herkese bu tutarda ödeme yapılacak. Asgari ücretli bir kadın işçi, bu dönemde kendi işvereninden 474.5 lira, İşsizlik Fonu'ndan da 961 lira ücret alacak. Doğum yapan kadınlar isterlerse, çocukları zorunlu öğretim yaşına gelinceye kadar kısmi süreli çalışabilecekler. Doğan birinci çocukta 300 lira, ikincisinde 400 ve üçüncüsünde 600 lira doğum yardımı yapılacak.

YENİ KREŞ AÇANA 5 YIL VERGİ YOK

Tasarıda yer alan diğer düzenlemeler şöyle:

-Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren açılacak lerden 5 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisi alınmayacak.

-Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen memura 8 hafta ücretli, 24 aya kadar da ücretsiz izin verilecek.

-Halk otobüsü ve vapurlara, şehit yakını ve gaziler gibi bedelsiz taşınan yolcular için her yıl belediyeler aracılığıyla gelir desteği yapılacak.

Kaynak: Haberturk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kreş açan 5 yıl vergi ödemeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN