Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan ayrılmak 'a yaramaz

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Uzmanı Boehnke: "Eğer bir ülke 'dan ayrılmak istiyorsa, hukuki olarak AB'den de ayrılması gerekir diye düşünüyorum"

Giriş Tarihi: 28.1.2015 11:37
Avro'dan ayrılmak Yunanistan'a yaramaz
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Uzmanı Olaf Boehnke, seçimlerinde zafer kazanan SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın radikal çizgisinde yumuşamaya gitmesini beklediğini belirterek, "Yunanistan ile geçmişte imzalanmış anlaşmalar, kurulacak yeni hükümeti de hukuken bağlıyor. Çipras'ın yapabileceği değişikliklerin sınırlı olacağını düşünüyorum" dedi.

Boehnke, Yunanistan'daki seçimlerin ardından Atina-Berlin ilişkileri ve Yunanistan'ın 'dan ayrılması tartışmaları hakkında AA muhabirinin sorularını cevapladı.

Hükümetin kurulmasıyla birlikte SYRIZA'nın geçmişteki seçim vaatleriyle, gerçekten yapabilecekleri arasında tercih yapması gerekeceğini kaydeden Boehnke, "Avrupa ile ilişkiler Çipras liderliğindeki hükümetin takınacağı tutuma bağlı olacak. Eğer çok radikal bir çizgi benimserse, çok daha sert bir karşılık bulabilir. Ancak son dönemdeki açıklamalarını dikkate aldığımda böyle radikal bir çizgi beklemiyorum" diye konuştu.

Yunanistan'daki seçimler öncesinde Alman Der Spiegel dergisinde hükümet kaynaklarına atıfta bulunularak yayımlanan habere dikkat çeken Boehnke, bunun Berlin'den Atina'ya verilmiş bir mesaj olduğunu savundu.

Çipras'ın seçimler öncesinde Avro konusundaki tutumunu netleştirdiğini hatırlatan Boehnke, "Çipras, Avro'dan ayrılmayı değil, mevcut kurtarma paketindeki koşulları değiştirmek istediği mesajını verdi. Yunanistan için gelecek haftalarda yaşanabilecek en kötü senaryo, Avro Bölgesi'nden ayrılmak olur. Avro'dan ayrılmak Yunanistan'ın çıkarına olmaz" dedi.

"AVRO'DAN ÇIKMAK ZOR"

Yunanistan'ın Avro'dan çıkması tartışmalarında bugüne kadar daha çok karşılıklı blöflerin söz konusu olduğunu ifade eden Boehnke, şunları kaydetti:

"Halihazırda bir ülkenin Avro Bölgesi'nden çıkarılması konusunda herhangi bir hukuki düzenleme yok. Eğer bir ülke Avro'dan ayrılmak istiyorsa, hukuki olarak AB'den de ayrılması gerekir diye düşünüyorum. Ardından, AB'ye yeniden üyelik için başvuruda bulunması gerekir, tabii bu kez Avro'ya katılmadan. Ama tüm bu konularda büyük soru işaretleri bulunuyor."

Almanya'nın Yunanistan'daki yeni hükümetin programını netleştirmesini beklediğini belirten Boehnke, "Alman hükümeti ile Yunanistan'daki yeni hükümetin ortak bir noktada uzlaşacağını tahmin ediyorum. Tabii Almanya bu konularda tek başına karar almıyor, Avro Bölgesi'ne üye ülkeler kararları birlikte alıyor. Yunanistan ile geçmişte imzalanmış anlaşmalar, kurulacak yeni hükümeti de hukuken bağlıyor. Çipras'ın yapabileceği değişikliklerin sınırlı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

SYRIZA'nın seçim zaferiyle, Avrupa'da Avro konusunda politikaların temelden değişmesini beklemediğini vurgulayan Olaf Boehnke, şunları kaydetti:

"SYRIZA, Avrupa'da tasarrufa ağırlık veren ve Merkel'in başından bu yana ısrarcı olduğu siyasete tepki gösteriyor. Ancak zaten son iki yıldır Avrupa'da çok katı bir şekilde sadece tasarruf politikalarının uygulandığını söylemek zor. Sol partilerin iktidarda olduğu üye ülkelerin talebiyle zaten ekonomileri teşvik etmeye dönük önlemler de uygulanmaya başladı. Avrupa ülkelerinin de yeni dönemde Yunanistan'daki hükümete yardımcı olması gerekiyor. Bu borçların hafifletilmesi ya da yeni bir teşvik paketi yoluyla olabilir. Alman finans sektörü için Yunanistan hala büyük önem taşıyor. Varlıklarının tümünü kaybetmektense, bir bölümünden vazgeçmeleri söz konusu olabilir. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avro'dan ayrılmak Yunanistan'a yaramaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN