Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'ın saç tıraşı 40 milyar dolara patlar

SYRIZA'nın iktidara gelmesi Almanya'ya pahalıya patlayacak. Uzmanlar, borçların silinmesi anlamına gelen 'saç tıraşı'nın Almanlar'a 40 milyar $'a mal olacağını söylüyor

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Yunanistan'ın saç tıraşı 40 milyar dolara patlar
Yunanistan'da SYRIZA'nın iktidara gelmesi, Avrupa'da ekonomik ve siyasi istikrarsızlık endişesine yol açtı. Ülkenin borçlarının yapılandırılması ve reform programına ilişkin koşulların yeniden müzakere edilmesi gerektiğini savunan SYRIZA iktidarının politikalarının Avrupa tarafından desteklenmeyeceği ve Yunanistan'ın borçlarının silinmesi durumunda istikrarın sarsılabileceği gündeme geldi. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler Yunanistan'a borç indirimi yapılmasına şiddetle karşı çıkarken, Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü Ekonomisti Timo Wollmershaeuser, Yunanistan borçlarının silinmesi anlamına gelen bir 'saç tıraşı' nın (haircut) Almanya ekonomisine 40 milyar dolara mal olabileceğini kaydetti. Ekonomi Profesörü Grigory Vilkov ise, Başbakan Çipras'ın Yunanistan'ı en azından bir süre daha Euro Bölgesi içinde tutacağını taahhüt etmesine rağmen, AB'deki tek para birliğinin hâlâ risk altında olduğunu söyledi.

PARA BİRLİĞİ RİSK ALTINDA

Yunanistan'a ilişkin en kötü senaryonun ülkenin Euro Bölgesi'ne saygı duymaksızın kendi kurallarını öne sürmeye çalışması olacağını ifade eden Vilkov, bunun kaçınılmaz çöküntüye sebep olacağını öne sürdü. Öte yandan şubatta Yunanistan'a 1.8 milyar euroluk yardımın ödenmesi söz konusu. Bunun için de yeni başbakanın şartları yerine getirmesi gerekiyor. Uzmanlar, uzlaşma olacağı görüşünde. Aksi takdirde yeni krizlerin yaşanacağı belirtiliyor. Yeni kabinenin açıklandığı dün Atina borsası da yüzde 4'e yakın düştü.

MARKSİST PROFESÖR MALİYE BAKANI OLDU
Yunanistan'da 'zenginden alıp fakire vereceğiz' sloganıyla iktidara gelen Çipras hükümetinin kilit noktasına Marksist felsefeyi benimseyen profesör getirildi. Yunan Başbakan Çipras'ın ekonomideki kurmayı olan Prof. Yanis Varufakis, Maliye Bakanı oldu. Kemer sıkmanın Yunanistan'ı sömürgeleştirdiğini söyleyen akademisyen Varufakis, göreve geldiğinde nasıl bir politika izleyeceğini de önceki açıklamalarıyla gösterdi. Varufakis, yaptığı açıklamalarda "Euro Bölgesi'ne Yunanistan felaketini bitirmek için bir plan götüreceğiz. Üç-dört konuyu masaya yatıracağız: Gerçek reformlar, borç yapılandırmasında gerçekçi bir plan ve geri ödemelerimizin büyümemize gitmesini sağlamak" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'ın saç tıraşı 40 milyar dolara patlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN