Çipras'ın ilk adımı Çinlileri kızdırdı

SYRIZA hükümetinin ilk Bakanlar Kurulu toplantısından Çinlileri kızdıracak bir karar çıktı. Bakan Dristas, önceki hükümetin Çin'in COSCO şirketine kiraladığı Pire limanındaki konteyner terminalleriyle ilgili anlaşmaların gözden geçirileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 29.1.2015
Çipras'ın ilk adımı Çinlileri kızdırdı
Yunanistan'da radikal sol SYRIZA hükümetinin, ilk Bakanlar Kurulu toplantısından radikal adımlar geldi. Çin, toplantıda özelleştirmelere yönelik yapılan ilk itirazlardan nasibini alan ülke oldu. Deniz Ticaret Bakanı Theodoros Dristas, önceki hükümetin Çin'in COSCO kargo şirketine 6.5 milyar euro karşılığında 35 yıllığına kiraladığı Pire limanındaki 2 ve 3 no'lu konteyner terminaliyle ilgili anlaşmaların yeniden gözden geçirileceğini açıkladı. Çin, Pire limanını Avrupa'ya açılan kapısı olarak görüyordu. SYRIZA'nın ağır toplarından Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis da, Elektrik Kurumu'nun bir bölümünün özelleştirilmesini öngören anlaşmanın yeniden masaya yatırılacağını belirtti. Maliye Bakanı Yannis Varufakis ise bir önceki hükümetin işten çıkardığı bakanlık temizleyicileri ile okul korumalarının yeniden işe alınacağını söyledi. Atina'nın dar sokaklarında Porsche ile gezmenin refah göstergesi olmadığını kaydeden Varufakis, Yunanlıların aşırı tüketim alışkanlıklarından vazgeçmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapan Başbakan Aleksis Çipras, hükümetin ilk dört hedefinin, toplumu rahatlatmak, insani yardımı artırmak, borçların yapılandırılması için müzakerelere başlamak ve işsizliğin önlenmesi için kararlı adımlar atmak olduğunu söyledi.

SINAV GÜNLERİ BAŞLIYOR
Çipras hükümeti, AB karşısındaki ilk sınavını Atina'ya bugün gelecek Avrupa Parlamentosu Başkanı ve Alman SPD lideri Martin Schultz ile, yarın ülkeye gelecek olan Eurogroup Başkanı Gerun Daiselbloum ile yapacağı görüşmelerde verecek. Yunanistan Borsası'nda seçim sonrası başlayan düşüş de hızlandı. Bankacılık endeksindeki 3 günlük düşüş yüzde 44 oldu.

AB YARDIMI DEVAM EDECEK
Avrupa Birliği Komisyonu Ekonomi Temsilcisi Pierre Moscovici, AB'nin Yunanistan'a yardımının süreceğini bildirdi. Moscovici, Yunanistan'da genel seçimlerin ardından iktidara gelen SYRIZA ile ilişkilerin kesilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Moscovici, "AB Komisyonu, Yunanistan'a yardım ediyor ve bu sürecek. Şu anda bunun kesilmesi söz konusu değil. Arzumuz Yunanistan'ın borçlarını kapatıp ülkenin Euro Bölgesi'nde kalması" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çipras'ın ilk adımı Çinlileri kızdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN