Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın başındaki isim değişiyor

'ın CEO'su Thompson görevini 1 Mart itibarıyla Mc Donald's Avrupa'nın Başkanı Easterbrook'a devredecek

Giriş Tarihi: 29.1.2015 09:16 Güncelleme Tarihi: 29.1.2015 11:11
Mc Donald's'ın başındaki isim değişiyor
Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden 'ın Üst Yöneticisi (CEO) Don Thompson'ın görevini 1 Mart itibarıyla Steve Easterbrook'a devredeceği bildirildi.

Merkezi İllinois'ta bulunan Mc Donald's'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Mart'ta görevinden ayrılacak Thompson'ın yerine, Mc Donald's Avrupa'nın Başkanı Easterbrook getirilecek. Yaklaşık 21 yıldır Mc Donald's için çalışan Easterbrook, şirketin son 10 yıl içindeki üçüncü CEO'su olacak.

Mc Donald's, söz konusu görev değişikliğinin nedenini açıklamazken, kararın şirketin 2014'ün son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarından birkaç gün sonra gelmesi dikkati çekti.

Mc Donald's, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki gelirinin 2013'ün aynı dönemine kıyasla yüzde 21 azalarak 1,1 milyar dolara düştüğünü açıklamıştı. Dünya genelinde 36 bini aşkın restoranı bulanan Mc Donald's'ın müşteri sayısı da 2013 yılında yüzde 1,6 ve geçen yıl yüzde 4,1 azalmıştı.

Şirket, son iki yıldır devam eden bu kötü gidişatı durdurmak için önemli adımlar atacağını duyurmuştu. Thompson'ın 2,5 yılın ardından görevinden ayrılması bu adımlardan ilki olarak algılanırken, şirketin hisseleri açıklamanın ardından yüzde 3 değer kazandı.

Mc Donald's'ın ilk siyahi CEO'su Thompson, yaptığı yazılı açıklamada, "Mc Ailesine veda etmek zor ancak her şeyin bir zamanı var" ifadelerini kullandı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mc Donald's'ın başındaki isim değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN