Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'lere 5 müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu KOBİ'lere 5 müjde birden verdi. Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı'yla işletmelere 150 bin TL destek sağlanacak

Giriş Tarihi: 30.1.2015
KOBİ'lere 5 müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan KOBİ'lere 5 müjde birden geldi. KOBİ'lerin uluslararası arenaya açılmalarını teşvik etmek için her işletmeye 150 bin TL verilecek. 3'erli gruplar halinde teknoloji işbirliğine giden işletmelere 300 bin TL destek sağlanacak. 3'ncü KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni'nde konuşan Davutoğlu, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu söyledi. KOBİ'lerin aynı zamanda sosyal barışın da omurgası olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Türkiye'de gelir dağılımında düzelme varsa ve sosyal problemler yaşanmıyorsa KOBİ'lerin sayesinde" dedi. Siyasi istikrar ile KOBİ'ler arasında doğrusal bir ilişki olduğunun altını çizen Davutoğlu, "KOBİ'ler güçlüyse istihdam sorununu çözebiliriz" şeklinde konuştu.

SAYI 3 MİLYONA ULAŞTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Girişimci Bilgi Sistemi'ne göre 2006'da 1 milyon 803 bin olan KOBİ sayısının, 2013 sonunda 2 milyon 965 bine ulaştığını söyledi. KOSGEB Başkanı Recep Biçer ise, KOBİ'lerin, yeni iş alanları ve istihdam potansiyeliyle ülke kalkınmasında yeri doldurulamaz bir öneme sahip olduğunu belirtti.

BİRLEŞEN FİRMALARA KAYNAK

1- KURUMSALLAŞMAYA 150 BİN TL:
KOBİ'lerin ürün bazında uluslararası arenaya açılmalarını sağlamak için ilk kez Kurumsallaşma ve Markalaşma Destek Programı başlatıldı. Kurumsallaşan firmaya 150 bin TL destek sağlanacak. Davutoğlu, "KOBİ'ler kurumsallaşamazsa orta ölçeğe geçmekte zorlanır" dedi.

2- İŞ VE GÜÇBİRLİĞİ: KOBİ'lerin bir araya gelerek işbirliği ve güç birliği oluşturması da teşvik edilecek. Buna göre, 3 işletmenin bir araya gelerek oluşturacağı teknoloji işbirliklerine 300 bin TL geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin TL geri ödemeli olmak üzere 1.5 milyon TL destek verilecek.

3- ŞEHİT YAKINI DA YARARLANACAK: Girişimcilik Destek Programı'nda kadın ve engelliler için üst limit yüzde 10 olarak uygulanıyordu. Bundan sonra bu uygulamadan şehit ve gazi yakınları da yararlanacak. Kadın ve engelli girişimciler için yüzde 10 olan oran 20'ye çıkartılacak. Şehit ve gazi yakınları da bundan istifade edecek.

4- İNOVASYONA DESTEK: AR-GE, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanlarındaki KOSGEB destek miktarlarında yüzde 50 artış yapılacak. Çalışmaların AR-GE ve inovasyon boyutu varsa, destekler artırılmaya devam edilecek. Bundan sonra katma değerin sağlanacağı yer artık yüksek teknolojiler olacak.

5- YURTDIŞINA GEZİ: KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreni'nde finalist 40 girişimci tamamen KOSGEB desteğiyle yurtdışı iş gezisi hakkı kazanacak. Davutoğlu, "Girişimcilik ile rekabet arasında bir ilişki var. Girişimcilik artarsa rekabet de artıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'lere 5 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN