Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mekanist Hintliler'in oldu

Türk restoran arama uygulaması Mekanist, Hintli yatırımcı Zomato'ya satıldı

Giriş Tarihi: 30.1.2015
Mekanist Hintliler'in oldu
İnternette restoran arama uygulamalarının kullanımı yaygınlaştıkça bu alana yatırım da artıyor. İki genç yatırımcının üniversitede okurken kurduğu ve kısa sürede Türkiye'nin en popüler uygulaları arasına giren Mekanist aradığı yatırımcıyı Hindistan'da buldu. Hindistan dışındaki satın almalarıyla dikkat çeken Zomato, 52 milyon dolara Makinist'in sahibi oldu. Hintli şirketin kurucusu ve CEO'su Deepinder Goyal, alımın nakit ödemeyle gerçekleştiğini duyurdu. Zomato, en son ABD'li Urbanspoon'a da 52 milyon dolara sahip olmuştu. Goyal, Makinist'i alarak portföylerine 27 bin 500 restoranlık Türk mekânlarını eklediklerini vurguladı. İstanbul, 22 ülkede yatırımı olan şirketin en büyük restoran veri tabanı oldu. Rakam telafuz etmekten kaçınan ve "Tek haneli milyon dolar" bilgisini vermekle yetinen Goyal, "Mekanist, Türkiye'de restoran arama ve keşif rehberi hizmeti veren güçlü oyunculardan. En önemli pazar olarak değerlendirdiğimiz Türkiye'de Mekanist'i yanımıza alarak büyümeye devam edecek olmamızdan dolayı heyecanlıyız. Türk girişim ekosistemindeki ilk ve en başarılı markalardan birini bünyemize kattık. Mekanist'in, Zomato'nun bir parçası olması mutluluk verici" dedi.

İŞLETMECİ İÇİN FIRSAT
Hintli şirkete ait ekipler, önümüzdeki aylarda Mekanist'i Zomato'ya entegre etmek için yakın temas halinde çalışacak. Bu süreçte Mekanist'in trafiği ve içerikleri Zomato.com'a nakledilecek. Bu sayede Mekanist kullanıcıları Zomato uygulamasını da rahatça kullanabilecek. Goyal, bu alımın restoran sahiplerine de oldukça cazip fırsatlar sunduğunu söyleyerek, "Zomato'nun işletmecilere özel uygulaması ve hiperlokal reklam modeliyle restoran sahipleri, hedef kitlesindeki müşterilerine ulaşıp bağlantı kurup, ilişkilerini geliştirebilecek" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE YILLARINDA KURDULAR
Mekanist'in kurucu ortağı ve CEO'su Ali Servet Eyüboğlu, "Sekiz yıl önce üniversite yıllarında ilk adımlarını attığımız girişimimizi, Zomato gibi global ve alanında lider bir oyuncunun satın alması bizler için gurur verici. Zomato'nun gücüyle Türkiye'deki kullanıcılara artık daha geniş bir restoran yelpazesi sunacağız" dedi. Türk restoran işletmecilerinin de birleşmeden olumlu etkileneceğini anlatan Eyüboğlu, "Zomato şemsiyesi altında birçok yeni uygulamadan yararlanacaklar. Özel çözümlerle onları daha rekabetçi hale getireceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mekanist Hintliler'in oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN