Banka ATM'leri gibi vergi terminalleri geliyor

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Banka ATM'leri gibi vergi terminalleri geliyor

Maliye Bakanı Şimşek, kayıt dışılığın önüne geçmek için banka ATM'si gibi vergi terminali kurulacağını söyledi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Kayıt dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı. Şimşek, banka ATM'leri gibi her bölgeye vergi terminalleri kurulacağını söyledi. Şimşek, "Kayıt dışı işçi çalıştıranlarla vergi kaçakçılığı nedeniyle haklarında hüküm verilenleri, kamu ihalelerinden men edeceğiz. Sinema, dizi yapımcıları ve senaristleriyle bir araya gelerek, kayıt dışılık konusunun işlenmesini sağlayacağız. Sanat dünyasından destek istiyorum" dedi. Şimşek, akaryakıt satış bilgilerini anlık takip edebilecekleri bir sistemi hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.

2018'DE % 21.5'E DÜŞER

Kayıt dışı ekonominin gayrisafi yurtiçi hasılaya oranını 2002'den bu yana 6 puan düşürdüklerini anlatan Şimşek, "Yeni eylem planını uygulayarak, 2018 sonunda kayıt dışı ekonominin büyüklüğünü milli gelire oranla yüzde 21.5'e düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. Şimşek, şunları kaydetti: "En son kayıt dışılıkla mücadele planını 2011-2013 döneminde yapmıştık. 5 amaç ve 47 eylem belirlemiştik. 42'sini gerçekleştirdik, 5'ine ilişkin çalışmalarımız ise devam ediyor." Mehmet Şimşek, gümrük kapıları ve iç gümrükleri de modernize edeceklerini kaydetti. Şehiriçi toplu taşımada da yeni sistemlerin geleceğini belirten Şimşek, "İstanbul örneğinde olduğu gibi tüm illerimizde kademeli olarak elektronik ücret toplama sistemi getireceğiz" dedi. Plana göre, turizm sektöründeki kayıt dışılığın önlenmesi için rezervasyonlar takip edilecek.

BEYANNAMELER BİRLEŞİYOR
Maliye Bakanı Şimşek, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Beyannameleri birleştirmek istediklerini belirten Şimşek, "Mükellef Sosyal Güvenlik Kurumu'na ayrı, Maliye Bakanlığı'na ayrı beyanname veriyor. Biz bunları tek bir beyannameye dönüştüreceğiz" dedi. Konutların gerçek değerlerinin tapu işlemlerinde bildirilmesine yönelik, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün ortak bir çalışma yaptığını belirten Şimşek, şunları anlattı: "Bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlandı. Bunları tapu dairelerine ve ilgili yerlere asacağız. Web sitemizden de bu yönde uyarılarda bulunacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka ATM'leri gibi vergi terminalleri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN