Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu Troyka'yı tanımıyor

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Komşu Troyka'yı tanımıyor
Yunanistan'ın aşırı solcu yeni Başbakanı Aleksis Çipras'ın sağ kolu Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, hükümetin ülkeye mali yardım veren Avrupa Birliği ve IMF ile işbirliği yapmayacağını, mali yardımın süresinin uzatılması için çaba sarf etmeyeceğini söyledi. Euro Bölgesi maliye bakanlarını temsil eden Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunan hükümeti ile görüşmesinin ardından mali yardım programının sona ereceği 28 Şubat'tan önce ne yapılacağını belirlemek üzere iki tarafın görüşmeye devam edeceğini belirtti. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Bu platform Yunan halkının güvenini kazanmamızı sağladı" diyen Varoufakis, Atina'nın ekonomiyi daha rekabetçi hale getirecek ve bütçe dengesini sağlayacak reformları uygulamayı hedeflediğini belirterek Dijsselbloem'i temin ettiğini, ancak deflasyon gibi "kendini besleyen bir kriz" veya sürdürülebilir olmayan borçları kabul edemeyeceğini söyledi. Dijsselbloem ise Yunanistan'ın Euro Bölgesi ile arasındaki anlaşmalara saygılı olmasını ve tek taraflı adımlar atmamasını yeni hükümetten istediğini belirtti. Varoufakis, lobi yapmak için Londra'nın yolunu tuttu. İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ve Londra Finans Merkezi'nin büyük bankalarıyla görüşecek olan Yanis Varoufakis, İngiltere'den destek arayışı içinde. Varoufakis Londra'nın ardından da Paris ve Roma'ya gidecek.

LİMANLAR ÖZELLEŞMİYOR

Yunanistan'da dün bir diğer yeni gelişme de özelleştirme alanında geldi. Denizcilik Bakanı Vekili Theodoros Dritsas katıldığı bir radyo programında Pire ve Selanik Limanları'nın özelleştirilmesi konusuna değinerek, "Pire ve Selanik Limanları'nın çoğunluk hisse paketinin satılmasına son veriliyor, bu önemli bir tercihtir" dedi.

FİTCH KOMŞU'DA DA FİTCH'LİK YAPTI
Uluslararası reyting kuruluşları Standard & Poor's ve Moody's'in Yunanistan seçimleri ile ilgili 'not inebilir' açıklamalarının ardından dün de Fitch bir açıklama yaptı. Üçüncü sıfırcı hoca Fitch Ratings de not indirimi tehdidinde bulundu. Yunanistan ekonomisine ilişkin bir sonraki değerlendirmenin 15 Mayıs'ta yapılacağı aktarılan açıklamada, "Eğer Troyka ile müzakerelerde ilerleme kaydedilmez, finansal ve ekonomik durum kötüleşirse, reytingi düşürmemiz olasılığı oluşur" denildi. Kuruluş genel seçimlerin, ülkenin resmi kreditörleriyle anlaşmaya varacağı beklentisini değiştirmediğini de belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu Troyka'yı tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN