Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 bin liraya tesis kurdu, ayda 3 ton üretiyor

'nın Kozan İlçesi'nde cılık teknikeri Yasin Soylu, 200 bin lira harcayarak kurduğu tesiste aylık 3 ton mantar üretiyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015 17:30
200 bin liraya tesis kurdu, ayda 3 ton mantar üretiyor
2012'de Kırıkkale Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun cılık bölümünden mezun olan Yasin Soylu, daha sonra Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nin açtığı 2'nci Uygulamalı Kültür Mantarcılığı Kursu'nu bitirdi. Soylu, kursun ardından Kozan İlçesi'nin Bucak Mahallesi'ne mantar üretim tesisi kurdu. Tesisin 200 bin liraya mal olduğunu belirten genç girişimci, istiridye, kültür ve reishi mantarı yetiştirdiğini söyledi.

Ürettiği mantarları , Osmaniye, Mersin ile Gaziantep illerine gönderdiğini belirten Soylu, amacının entegre bir tesisi kurmak olduğunu söyledi. Ayda yaklaşık 3 ton mantar üretimi yaptığını belirten Yasin Soylu, "Bu üretimi bölgemiz için yetersiz görüyoruz. Uzun süreli olarak konserve ya da salamura yapımı için tesisimizi entegre tesisi haline getirebilirsek, üretime yaptığımız yatırım maliyetlerimizi karşıladığımız gibi bölgedeki mantar ihtiyacını karşılayıp, bölge insanı için istihdam oluşturabiliriz" diye konuştu.

5 kişilik bir ekiple 600 metrekarelik tesiste hem istiridye, hem kültür hem de reishi mantarını üretimi yaptıklarını kaydeden Soylu, üretim sırasında da bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Elektrik enerjisi problemimiz var. Bulunduğumuz köyde elektrik sıkıntısı yaşıyoruz. Köyümüze bir trafo kurulmasını istiyoruz. Bu elektrik sorunu çözüldüğünde 6 odalı olan tesisimizi 16 odalı hale dönüştürüp üretimi arttıracağımız gibi bölge insanına da istihdam sağlayacağız. Bunun yanında üretim tesisimizi geliştirmekle birlikte mantar üretiminde çeşitliliği artırıp büyük bir entegre tesisi haline gelebiliriz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 bin liraya tesis kurdu, ayda 3 ton mantar üretiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN