EPDK: Dağıtım şirketlerini yakından izliyoruz

Giriş Tarihi: 6.2.2015
EPDK: Dağıtım şirketlerini yakından izliyoruz

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik faturalarına yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirterek, "Dağıtım şirketlerini yakından izliyoruz. Tedbirlerimiz hazır" dedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerini yakından izlediklerini, faturalara yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirterek, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Şirketlerin yapacakları manipülasyonlar ve etkilerinin tamamı Kurumumuzca bilinmekte ve gerekli tedbir ve önleyici düzenlemelerimiz hazır" dedi. Son günlerde özellikle fatura dönemlerinin değiştirilmesiyle gündeme gelen elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin mevzuat uyarınca yapması gerekenleri, tüketicilere doğrudan veya dolaylı olarak yansıyan tüm işlemleri takip ettiklerini ve gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını belirten Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerini yakından izlediklerini bildirdi.

TÜM İŞLEMLER TAKİPTE

Tüketici şikâyetleriyle ilgili konuya özel önem verdiklerini ifade eden Yılmaz, Elektrik Piyasası Dairesi'nde bir grup başkanlığının tamamen tüketici problemleriyle ilgili çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. Yılmaz, EPDK'ya ulaşan tüketici şikâyetlerinin ilgili birimce değerlendirilip cevaplandırıldığını ve gerekli görüldüğünde dağıtım şirketlerinin uyarıldığını vurguladı. Faturalara yönelik manipülasyonları kabul edemeyeceklerini belirten Yılmaz şöyle konuştu: "Fatura dönemlerinin yılın son ayında uzaması, ilk ayında kısalması, güvence bedeli tahsili-iadesi, sayaç sökme-takma, sayaç bedeli gibi fatura tutarını veya ödeme sürecini etkileyen, tarifelere etkisi olan tüm elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin faaliyetlerini yakından takip ediyoruz ve gerekli önlemleri alıyoruz."

HAKSIZ KAZANCA FIRSAT VERMEYECEĞİZ
Petroldeki ve dövizdeki son artışların akaryakıt fiyatlarına olumsuz yansıdığına işaret eden Mustafa Yılmaz, bu dalgalanmanın önümüzdeki süreçte durulacağını ümit ettiğini ifade etti. Tüketicilerin rahat olmasını isteyen Yılmaz, EPDK'nın akaryakıt piyasasındaki rafineri ve dağıtım şirketlerinin fiyat oluşumunu yakından izlediğini belirtti. Yılmaz, haksız kazanılacak bir kuruşun bile peşine düştüklerini bildirerek, usulsüzlüklerin üzerine doğrudan gidildiğini, sorunların çözümü için yaptırımların uygulandığını ve şirketlerin gerektiği şekilde cezalandırıldığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EPDK: Dağıtım şirketlerini yakından izliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN