Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's: Güçlü dolar işsizliği azaltır

Giriş Tarihi: 6.2.2015 10:31 Güncelleme Tarihi: 6.2.2015 10:32
Moody's: Güçlü dolar işsizliği azaltır

Kredi derecelendirme şirketi Moody's, doların güçlenmesinin, küresel istihdam artışını destekleyeceği ve özellikle yüksek işsizlik sorunu bulunan ülkelere destek olacağını öngördü.

Moody's Başekonomisti John Lonski'nin kaleme aldığı "Güçlü dolar kredilerde istikrarlı görünümü destekliyor" başlıklı değerlendirme raporunda, küresel düzeyde şirketlerin kredi kalitelerini iyileşmesinde en önemli etkenlerin başında, ABD dış ticaret açığını artıran ABD harcamalarında hızlanmanın ve güçlü doların geldiğine çekildi.

Raporda, ABD'nin genişleyen dış ticaret açığının, istihdam açığı bulunan ülkelerde istihdam artışı sağlayacağına dikkat çekildi.

İstikrarlı küresel görünümün, Çin ekonomisinde itidalli yavaşlama ve dengelenmeye ve deflasyon riskini azaltmayı hedefleyen para politikalarına dayandığının altı çizilen raporda, güçlü doların ABD dışındaki ekonomilerde nakit akışlarını da yoluna koyacağına dikkat çekildi.

Raporda, güçlü doların, "Godot'yu bekler gibi ısrarla yüksek enflasyonu bekleyen finansal piyasalar" için de olumlu bir gelişme olduğu vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's: Güçlü dolar işsizliği azaltır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN