“BAĞ-KUR’lu borç kamburundan kurtuluyor!”

A Haber’de Banu El’in sunduğu Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdemk’in çalışma hayatı, emeklilik ve kadro talepleriyle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdiği ‘Bize Sorun’ programında ‘BAĞ-KUR’lulara yönelik müjdeli gelişme’ ele alındı.

Giriş Tarihi: 7.2.2015 22:10 Güncelleme Tarihi: 7.2.2015 22:19
“BAĞ-KUR’lu borç kamburundan kurtuluyor!”
Erdem, BAĞ-KUR'lunun ödeyemediği, faiz binerek her geçen gün yükselen borcun silinmesiyle ilgili düzenlemeyi programda detaylarıyla anlattı.

"SGK ŞEMSİYESİNDEN FAYDALANACAKLAR"


BAĞ-KUR'lulara ilişkin düzenleme 12 ay borcu olanla sınırlandırıldı. BAĞ-KUR'lularla ilgili son dönemde çok önemli gelişmeler oldu. Önce borçlar yapılandırıldı. Bazı BAĞ-KUR'luların emeklilik sorunu vardı. Taksitlendirilme beklenmeden ödemeleri sağlandı. Bir kamu bankasından kredilendirme yapıldı. Çok kişi bundan faydalandı. 1 milyon 300 bin vatandaşın BAĞ-KUR'a borcu var, ödeyemiyorlar. Yapılandıramıyorlar da. Bu vatandaşların en büyük sıkıntısı şuydu: Borcu ödeyemedikleri ve faizler de yükseldiği için hastaneden de faydalanamıyorlardı. Özel hastaneye gittiklerinde örneğin paraları varsa tedavi olabiliyorlardı. Kısaca SGK şemsiyesinden faydalanamıyorlardı. 12 ay borcu olan BAĞ-KUR'lu artık SGK'ya gidecek, "Borcumu ödeyemiyorum" diyecek. Yasaya göre SGK 'Peki' diyecek ve borç silinecek. Emeklilik hesabı dondurulacak. Diyelim emeklilik vakti geldi. 5 yılın 2 yılına ihtiyaç var. Asgari ücretin yüzde 34'ünden o parayı ödeyip o süreyi ihya edecek. 1 milyon 300 bin kişi bu imkandan faydalanırsa hayatına devam edecek.

KAYNAK: A Haber

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“BAĞ-KUR’lu borç kamburundan kurtuluyor!”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN