Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu 11 Şubat'ta 'acil' toplanıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2015
Komşu 11 Şubat'ta 'acil' toplanıyor
Yunanistan ile AB arasında süren kritik görüşmelerde önemli bir dönemece girildi. Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'a finansal destek konusunda nasıl bir yol izleneceğini görüşmek üzere 11 Şubat'ta program dışı bir toplantı yapacak. Bu çerçevede Yunan hükümetinden ülke borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören, plan, öneri ve programını 4 gün içinde Eurogrup toplantısında sunması öngörülüyor. Maliye bakanları toplantısının, Avrupa Birliği liderlerinin bir gün sonra yapacakları toplantı için hazırlık niteliğinde olacağı belirtiliyor. 25 Ocak'taki seçimle iktidara gelen yeni Yunan hükümeti, önceki hükümetlerin kabul ettiği yükümlülüklere de saygı göstermek şartıyla yapmak istediği ekonomik reformlara dair planını sunacak.

ECB'DEN 60 MİLYAR EURO

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) da Yunan bankaları için kesenin ağzını açarak bankalara 60 milyar euro vermeye hazır olduğunu bildirdi. Bu parayla Yunanistan 1.5 ay rahatlayacak. Yunan bankalarına verilecek kredi, acil nakit destek programından sağlanacak. Diğer programlarda faiz yüzde 0.05 iken Yunan bankalarından yüzde 1.55 geri ödeme istenecek.

PARA SUYUNU ÇEKİYOR

Yunanistan AB ile anlaşma sağlayamazsa daha büyük bir sıkıntı sarmalının içine girecek. Yunanistan'da kamu kaynaklarından sızan bilgiye göre Komşu'nun parası iki hafta sonra bitecek. 15 milyar euroluk yardım taksitinin gelmemesi halinde Aleksis Çipras'ın elinde sadece sosyal güvenlik fonları kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu 11 Şubat'ta 'acil' toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN