Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus turiste iç pasaport

Giriş Tarihi: 7.2.2015
Rus turiste iç pasaport

Turizmciler, Rus turist kaybını önlemek için Gürcistan modelini önerdi. İç pasaportla geçişi öngören bu uygulamayla bu sezon 500 bin kişilik artış öngörülüyor

Türkiye' nin turizmde en büyük ikinci pazarı konumundaki Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, turizmcileri harekete geçirdi. Sektör temsilcileri kriz nedeniyle yaşanması beklenen turist kaybının önüne geçmek için Gürcistan modelini önerdi. Aralık 2011'de Gürcistan'la varılan anlaşma sonucunda iki ülke vatandaşlarına nüfus cüzdanıyla karşılıklı geçiş hakkı tanınmıştı. Turizmciler benzer uygulamanın Rusya vatandaşları için de geçerli olmasını istiyor. Uluslararası pasaport yerine BDT ülkelerinin kendi aralarında kullandıkları iç pasaportun Türkiye'de de geçerli olmasını talep eden sektör oyuncuları, Turizm Bakanlığı'nın konuya sıcak baktığı ve gündemine aldığı bilgisini verdi. İç pasaportun kullanılması halinde Rus turist sayısında kaybın önüne geçileceği, hatta ortalama 500 bin kişilik artış yaşanacağı öngörülüyor.

YÜZDE 25'İNİN PASAPORTU VAR

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Rusya'da nüfusun sadece yüzde 25'inin uluslararası pasaportunun olduğunu söyledi. Bayındır, "Ülkede uluslararası pasaport çıkartma işlemi prosedürler yüzünden en az 1 ay sürüyor. Ruslar Türkiye ziyaretlerini aileleriyle yapıyor. 4 kişilik bir ailede bu işlem çok fazla zaman alıdığı için caydırıcı oluyor" dedi. İç pasaportun Türkiye'de geçerli olması halinde 2015'te Rus turist kaybının önüne geçileceğini belirten Bayındır, benzer modelin Gürcistan'la uygulandığını ve bugüne kadar bir sıkıntı yaşanmadığını ifade etti. Bayındır, "İç pasaport Kiril alfabesiyle yazılmış. Bu nedenle emniyet, uluslararası güvenlik gibi konularda bazı sıkıntıların yaşanabileceğinden endişe ediliyor. Fakat hükümetimiz bu alfabeyi sisteme 1 haftada uyarlayabilecek teknolojiye sahip. Konu uluslararası boyutu nedeniyle Dış İşleri Bakanlığı'na da aktarıldı" diye konuştu.

GÜNDEMDE FİYAT KIRMA YOK
Önceki gün Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, Türk hükümetinin Rus turistler için özel indirimli fiyatlar belirleyebileceğini belirterek, bununla ilgili çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı. Ancak TÜROFED Başkanı Osman Ayık, fiyat kırmanın şu an için söz konusu olmadığını söyledi. Ayık, "Fiyat ve kalite dengesi Türkiye'de oturmuş durumda. Rusya'dan turist çekmek için bunu bozmamız söz konusu olamaz. Rusya'daki sorunların farkındayız. Her bütçeye uygun ürün ve tesisimiz var. Fiyatlarımız da geçen yılla aynı. Bu da destekleyici bir etken" ifadelerini kullandı.

MİNİMUM 500 BİN KİŞİ ARTAR
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, iç pasaportun kullanılması halinde Rus turist sayısında minimum 500 bin kişilik artış yaşanacağını söyledi. Çilsal, "Türkiye'de İtalya'ya pasaportsuz gidilebileceğini söyleseniz İtalya'ya akın olur. Bizim için İtalya ne kadar cazip bir destinasyonsa Rusya için de Türkiye aynı konumda" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus turiste iç pasaport
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN