Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdem Başçı FED'in tarihini bir kez daha okusun!

Başkanı Erdem Başçı, FED'in 1970'lerde enflasyonun gecelik faizleri yükselterek yendiğini belirttti ve ekledi: "Tarih enflasyonun parasal sıkılaştırmayla yenileneceğini gösteriyor.” AK Parti Ankara Milletvekili Merkez Bankası Başkanı Başçı’ya Allan Meltzer’in FED’in Tarihi isimli kitaba göz atmasını tavsiye ediyor.

Giriş Tarihi: 9.2.2015 14:54 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 15:19
Erdem Başçı FED'in tarihini bir kez daha okusun!
İşte AK Parti Ankara Milletvekili 'nin bugün 'nın faiz politikası konusunda yaptığı açıklamadan bazı önemli başlıklar:

FİNANS SİSTEMİNİN SIKINTILARI O DÖNEME DAYANIYOR

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Fed'in 1970'lerde enflasyonu gecelik faizleri yükselterek yendiğini dedi ve ekledi. "Tarih enflasyonun parasal sıkılaştırmayla yenileneceğini gösteriyor. Allan Meltzer'in Fed'in tarihi isimli kitaba göz atmasını tavsiye ediyorum.

FED in yaptığı tarihi hataları ve günümüz küresel finans sisteminin hala çözmeye çalıştığı sıkıntıların kaynağı o döneme dayanıyor! FED o dönemde Bretton Woods sistemini terk etti ve kapitalist Amerikan Federal Reserve , sürekli karşılıksız para basıp ABD ekonomisi ve küresel ekonomiye pompalayarak küresel ekonomide likiditenin aşırı derecede politik etkiye sahip küresel finans elitinin ortaya çıkmasına yol açtı. Bu durum bugün de sıkıntısını çektiğimiz spekülasyonlara yol açan finans araçlarının doğmasına neden oldu. Paradan para kazanma döneminin startını veren ve ekonomi/iktisat tarihçilerinin büyük çoğunluğunun "başarısız " olarak nitelediği bir dönemi TCMB başkanı överek ,yapmakta geciktiği faiz indirimine kılıf olarak ortaya koyuyor.

ARTIK HEDEFE ULAŞMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Güney Afrika ziyaretine giderken "sorumlusu kim ise mesuliyet ondadır, yerine getirmezse hesabı yerine getirmeyenden sorulur" yorumu oldukça önemli. Bu sadece merkez bankası olarak değil ekonomi de spekülasyona neden olan ve küresel ağa babalara göre hareket eden herkes için geçerlidir. 2023 vizyonu Türkiye izin üretim-sanayi-girişimcilik temelinde yükselecektir. Artık hedefe ulaşmanın zamanı gelmedi mi? Bu ülke hepimizin. Gelecek nesillere emanet olarak bırakacaklarımızın ne olduğunu bir kez daha düşünsünler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdem Başçı FED'in tarihini bir kez daha okusun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN