Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 üç sektör için de daha iyi bir yıl olacak

Başkanı , bankacılık dışı finansman sektörünün bu yıl 100 milyar liralık aktif büyüklüğüne ulaşmasının beklendiğini söyledi

Giriş Tarihi: 12.2.2015
2015 üç sektör için de daha iyi bir yıl olacak
(FKB) çatısı altında faaliyet gösteren finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finansman sektörü, 2014 yılında 15 milyar liralık bir büyüme ile 80 milyarlık TL'lik aktif büyüklüğüne ulaştı. Bankacılık dışı finans sektörü olarak, bu yıl 100 milyar TL'lik aktif toplamına ulaşmayı hedeflediklerine dikkat çeken FKB Başkanı , "2014'te finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri sektörleri olarak beklentilerimizi gerçekleştirdik. 2015 yılının ise her üç sektör için daha iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz" dedi. Türkiye'nin yüzde 3 büyüdüğü bir ortamda bankacılık dışı finansman sektörünün özkaynaklarını yüzde 15'in üzerinde artırdığına işaret eden Özger, "İşlem hacimlerimiz finansal kiralamada yüzde 23, faktoring sektöründe yüzde 22, finansmanda ise yüzde 17 büyüme sağladı. Üç sektörün büyümedeki payı dengeli seyrediyor. Dolayısıyla sürdürülebilir bir biçimde büyüyoruz" diye konuştu.

İHRACATÇIYA TAM DESTEK
2014'te ihracat faktoringinde 17 milyar TL'lik ihracata aracılık yapıldığını hatırlatan Özger, Merkez Bankası'nın son kararı ile bu miktarın artmasının beklendiğini söyledi. Faktoring şirketlerine de ihracat reeskont kredisi kapısının açıldığına değinen Özger, faktoring sektöründe bir diğer yenilik olarak Fatura Kayıt Merkezi'nin de yeni yıl itibariyle faktoring şirketlerinin yanı sıra bu işe aracılık eden bankaları da kapsayacak şekilde devreye girdiğini ifade etti. Özger ayrıca, Birliğe üye olup faaliyet gösteren şirketlerin bu yıl sonuna kadar sermayelerini 20 milyon liraya çıkarmak zorunda olduğunun altını çizerek, "Ayrıca bu sektörlerde lisans almak da oldukça da zorlaşmış durumda. İşini kurumsal olarak yapmayanlar bu sektörler den çekilmek zorunda kalacak" dedi.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

9 Şubat'ta devreye alınan E-Devlet ile entegre şekilde çalışacak olan Finansal Kiralama Sözleşme Tescil sistemi ile birlikte finansal kiralama sektöründe yeni bir dönemin başladığına vurgu yapan Özger, "Sözleşmelerin noter huzurunda imza zorunluluğu kalktı. Geçmiş uygulamada sadece noterler nezdinde tutulan Finansal Kiralama Sözleşmeleri'nin sicili bundan böyle Merkezi Kayıt Kuruluşu ile yapılan işbirliği sonucunda FKB merkezinde tutulup sorgulanabilecek" dedi. Özger, geçen yıl 7.7 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan finansal kiralama sektörünün, bu yıl tüm zamanların rekorunu kırmasının beklendiğini ifade ederek, "2008'de 8.3 milyar dolar olan işlem hacmi bu yıl aşılabilir" dedi. Finansman şirketlerinin de yeni yasayla stok finansmanı yapabileceğine işaret eden Osman Zeki Özger, "Önceden bir otomobili veya ticari aracı ancak faturası nihai kullanıcıya kesildiğinde finanse edebiliyordunuz. Artık otomotiv bayileri, stokları için de finansman kullanabilecek" diye konuştu.

ÇALIŞANLARIN DONANIMI ARTIRILIYOR
Faktoring ve finansal kiralama sektörlerinin üniversitelerin eğitim müfredatına girmesini istediklerini belirten Özger, "Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile işbirliği içinde Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu yönetiminde başlatılan Sertifika Programı sayesinde üç sektördeki çalışanlara mesleki, finansal, ticari ve hukuki bilgi donanım sağlarken, danışmanlık nosyonu kazandırılmasını da hedefliyoruz" dedi.

GARANTİ LEASİNG ENERJİYE AĞIRLIK VERECEK
Bu yıl yüzde 20 civarında büyüyerek 1.2 milyar dolarlık işlem yapmayı hedeflediklerini belirten Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, toplam işlem hacimlerinin yüzde 30-35'inin gayrimenkul sat-geri kiralamadan, yüzde 25'inin iş makinelerinden, yüzde 10'unun ise metal işleme makinelerinden elde edilmesinin beklendiğini ifade etti. Gökmen, "Bu yıl ayrıca enerji yatırımlarının finansmanına ağırlık vereceğiz. Tekstil ve sağlık sektörüne yönelik özel ürünlerimiz olacak. Yaygınlık ve teknoloji avantajımızı kullanarak tüm sehirlerimizde leasing yapacak şekilde satış kadrolarımızı artırdık. Yeni yıla hazır girdik diyebilirim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 üç sektör için de daha iyi bir yıl olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN