Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslami sigorta sistemi tekafül faaliyete geçti

Giriş Tarihi: 12.2.2015
İslami sigorta sistemi tekafül faaliyete geçti

Türkiye Finans ve Vakıf Emeklilik, İslami sigorta sistemi 'tekafül'ü başlattı. Kâr paylaşımlı sigorta olarak tanımlanan sistemde müşteriye, yatırdığı prim kadar kâr payı ödeniyor

Dünyada 2 milyar dolarlık hacme ulaşan katılım bankacılığı, Türkiye'de yeni ürünlerle büyüyor. Kâr ortaklığı mevduatı ve sukuk gibi ürünlerin yanına İslami sigorta (tekafül) sistemi de geldi. Türkiye Finans ve Vakıf Emeklilik, dün sistemle ilgili ilk işbirliği imzasını attı. Tekafülün bilinen hayat sigortasından farkı, şirket kâr ettikçe müşterinin ödemesi gereken primlerin azalıyor olması.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan sistemi bir toplantıyla açıkladı. Yatırılan prim oranında yıl sonunda kârdan pay ödenmesine dayanan tekafülde, müşteriden toplanan paralar faiz dışındaki enstrümanlarda değerlendiriliyor. Sistemde, sigorta şirketi zarar ederse kâr dağıtımı yapılmıyor.

UZUN VADEDE PRİM AZALACAK

Derya Gürerk, ürünün hem sigorta hem de katılım bankacılığı dünyasında ilk olduğunun altını çizerek, yeni enstrümanların da geleceğini belirtti. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan da, "Ürünümüz, kâr payı ödemeli olduğu için uzun dönemde, müşteri açısından avantajlı. Çünkü bu sistemde prim daha ucuz hale gelecek. Geleneksel hayat sigortacılığından daha cazip bir ürün olacak" diye konuştu.

PRİMLER YATIRIMA GİDİYOR
Tekafül pazarında dünyada kullanılan 5 model arasından 'vekil'i uygulayacaklarını söyleyen Mehmet Bostan, sistemin çalışma şeklini ise "Katılımcılar belli bir katkı payını ödüyor, bu tutardan giderler düşülüyor, kalan tutar yatırıma yönlendiriliyor, yatırımın getirisi ve elde edilen faaliyet kârı belli bir havuza toplanıyor. Bu da belli oranda sigortalılara iade ediliyor" şeklinde açıkladı. Sistem kâr amacı gütmeyen kooperatif sigortacılığını andırıyor. Hasar ve sorumluluklar katılımcılar arasında ödenen prim oranında paylaştırılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslami sigorta sistemi tekafül faaliyete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN