Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O önemli göreve bir Türk getirildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğü'ne Fatih Birol'un oy birliğiyle seçildiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 12.2.2015 16:20
O önemli göreve bir Türk getirildi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğü'ne Fatih Birol'un oy birliğiyle seçildiğini bildirdi. Fatih Birol, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğü'ne oy birliğiyle seçildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3. havalimanı incelemesinde, "Fatih Birol Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğü'ne oy birliğiyle seçildi" dedi. Dr. Fatih Birol, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörlüğü'ne seçilmeden önce Uluslararası Enerji Ajansı'nın başekonomisti ve kurumun enerji ve iklim değişikliği politikasının ekonomik analizinde sorumluydu.

FATİH BİROL KİMDİR?

Dr. Fatih Birol, 1958'de Ankara'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden elektrik mühendisliği dalında mezun olduktan sonra Viyana Teknik Üniversitesi'nde enerji ekonomisi dalında lisansüstü ve doktora çalışmalarını tamamladı. Dr. Fatih Birol, 1995 yılında IEA'ya katılmadan önce altı yıl süreyle Viyana'da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) bünyesinde görev yaptı. Dr. Fatih Birol, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörlüğü'ne seçilmeden önce Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)'nın başekonomisti ve kurumun enerji ve iklim değişikliği politikasının ekonomik analizinde sorumluydu.

Dr. Fatih Birol, kariyeri boyunca pek çok ödül aldı. Forbes dergisi tarafından dünyanın enerji konusundaki en nüfuzlu dördüncü kişisi seçildi. Hollanda Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve Polonya Ekonomi Bakanlığı'ndan aldığı ödüllerin yanında, Almanya Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirilen Birol, Avusturya Cumhuriyeti Altın Onur Madalyası'na, Fransa Akademik Şövalyelik unvanına layık görüldü. Birol, en son Japonya İmparatoru Akihito'nun prestijli 'Yükselen Güneş' ödülünün sahibi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O önemli göreve bir Türk getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN