Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgiler verilmedi

'nın 'ya gerekli bilgileri vermesi için iki kez süre verdiğinin altını çizen , "Buna rağmen bilgiler verilmedi. Bilgiler geldikten sonra BDDK hukuk içinde hareket edecek" dedi

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Bilgiler verilmedi
Paralel medyanın, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin finansörü olan 'ya, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu () tarafından yapılan atamaları siyasileştirme çabaları bir kez daha sonuçsuz kaldı. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı , TMSF'nin, 'nın onayıyla attığı bu adımın gerekçesini doğrulurken, bundan sonraki adımlara ilişkin olarak da ipucu verdi. TRT Haber'de soruları yanıtlayan Babacan, "Bank Asya'da ortaklar ile ilgili bilgiler süresi içinde verilmedi. Bilgiler geldikten sonra BDDK'nın değerlendirme süreci başlayacak ve nihai bir karar verilecek" dedi. Paralel medya, Bank Asya'ya söz konusu bilgileri tamamlaması için süre verilmediğini ileri sürmüştü. BDDK 3 Şubat'ta, Bank Asya'nın imtiyazlı hisselerinin ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanımına karar vermesinin ardından bankanın yönetim kuruluna dokuz kişi atanmıştı.

BANK ASYA'NIN İÇİNİ BÖYLE BOŞALTMIŞLAR - TIKLAYIN

İŞTE BANK ASYA'YI YÖNETEN İSİM - TIKLAYIN


İKİ KEZ SÜRE VERİLDİ
Bank Asya'ya atama yapılırken, Bankacılık Kanunu'nun 18. maddesinin 5. fıkrasının baz alındığının altını çizen Babacan, "O da bankanın hakim ortaklarında aranılan niteliklerle ilgili. Burada asıl aranan maddi imkânlar, sicil, itibar, kredi geçmişi gibi nitelikler. Ortaklar banka sahibi olmaya elverişli midir, değil midir? Bunlarla ilgili bilgiler süresi içinde verilememiş. BDDK, süre dolduktan sonra bir süre daha vermiş, bir ay içerisinde yine tamamlanamamış bunlar. Bilgi verilen sayı az, verilemeyen sayı çok. BDDK, aynı zamanda bu bilgileri kontrol edecek. O bilgiler geldikten sonra değerlendirme süreci başlayacak ve BDDK nihai olarak bir karar verecek. Bu isimlerin hangileri bir banka ortağı olma konusunda kriterleri yerine getiriyor, hangileri getiremiyor, bu süreç sonunda belli olacak" diye konuştu. Babacan, ilgili belgelerin teslim edilmesi durumunda sürecin nasıl işleyeceğine yönelik soru üzerine de, "Hukuk neyse o işleyecek" dedi.

HÜKÜMETİN KUR HEDEFİ YOK

Babacan ayrıca, petrol fiyatlarının 50-60 dolar civarındaki seyrini sürdürmesi halinde cari açığın GSYH'ya oranının 2014'teki yüzde 5.6 seviyelerinden, bu yıl yüzde 4'lü rakamlara gerileyebileceğini söyledi. Dolar kurundaki yükselişe ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Babacan, Türkiye'de serbest kur rejimi uygulandığını hatırlatarak hükümetin telaffuz edilen bir kur hedefinin olmadığının altını çizdi. G20 dönem başkanlığının, Türkiye'nin imajına da olumlu katkı yapacağını ifade eden Babacan, Türkiye'nin dünya gündeminde daha çok yer almasını sağlayacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgiler verilmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN