Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch'den Türkiye'ye uyarı

Giriş Tarihi: 13.2.2015 11:47
Fitch'den Türkiye'ye uyarı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye'nin cari açığında 2014 yılında görülen düşüşün ekonominin dengelenme kapasitesini gösterdiğini belirterek, dengelenme sürecinin sürdürülebilir kılınmasının önemli olduğunu söyledi.

Fitch Türkiye'nin cari açığında 2014 yılında görülen düşüşün ekonominin dengelenme kapasitesini gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin yatırımcı eğilimlerindeki ani değişikliklere hassasiyetini azaltan yeniden dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğinin ve miktarının kredi notu değerlendirmesinde önemli olacağını açıkladı.

Fitch tarafından dün akşam yapılan açıklamada, cari açığın 2014 yılında yüzde 29 düşüşle 45.8 milyar dolara gerilediği hatırlatıldı.
Türkiye'nin net sermaye girişine daha az dayalı sürdürülebilir bir büyümeye sürecine doğru evrilmesinin kredi profilini destekleyeceğini belirten Fitch, "Ancak Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında cari açığın büyüklüğü ile öne çıkıyor. Yüksek brüt dış finansman gereksinimi ise (ülkeyi) yatırımcı güvenindeki değişimlere karşı kırılgan hale getiriyor" dedi.

Kuruluş buna örnek olarak bu hafta dolar/TL'nin yeni tarihi zirveye yükselmesini gösterdi. Raporda, Türkiye'ye dış finansman akışının son yıllarda şoklar karşısında dayanıklı bir görünüm arzettiği ve sermaye girişlerinde "ani duruş" görülmediği belirtilse de dayanıklılığın bu yıl sınavdan geçebileceği ifade edildi.

Raporda, "ABD'nin para politikasındaki daralma veya jeopolitik riskler, belirttiğimiz dayanıklılığı test edebilir. (Jeopolitik riskler) Rusya, Ukrayna ve Irak'a ihracatın keskin şekilde azalması şeklinde görülüyor. Euro bölgesinde zayıf bir ekonomik toparlanma da cari açığın ayarlanmasını yavaşlatabilir" denildi.

Türkiye'de daha önce cari açıkta görülen daralmanın kalıcı olmadığına dikkat çeken Fitch, "Cari açıkta daralma ve onu finanse eden net sermaye girişlerinde belirgin ve kalıcı bir iyileşme görülmesi halinde Türkiye'nin dış finansman açısından sürdürülebilirliği artacaktır" dedi.Fitch, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan BBB-, görünümü ise durağan olarak değerlendiriyor. Fitch, 20 Mart'ta yeni değerlendirmesini açıklayacak.

Kaynak:Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'den Türkiye'ye uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN