Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş Yapı Ercan'da uçuşa geçecek

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Taş Yapı Ercan'da uçuşa geçecek

KKTC'nin en büyük şantiyesinde temel atıldı. 2012'de Ercan Havalimanı'nın yenileme ihalesini kazanan Taş Yapı, yıllık yolcu kapasitesini 5 milyona çıkarmayı hedefliyor

KKTC'nin en büyük yatırımlarından Ercan Havalimanı'nın yeni pist, terminal binası ve çevre yolları inşaatı, dün temel atma töreniyle start aldı. 2012'de yapılan ihaleyi kazanan Taş Yapı, KKTC'ye uygulanan uluslararası amborgo nedeniyle bir havayolu şirketi kurmak için de kolları sıvadı. Firma sahibi Emrullah Turanlı, şu anda fikir aşamasında olan çalışmayla ilgili, "Avrupa merkezli bir havayolu şirketi kurmak istiyoruz. Bunu tek başımıza yapamayız. Türkiye devleti Kıbrıs halkının arkasında" değerlendirmesini yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı ile eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a konuyla ilgili bir rapor sunduklarını belirten Turanlı şöyle konuştu: "Sırf dava açabilmek için havayolu şirketi kuracağım çünkü sadece şirketlerin dava açma hakkı var. Uçuş özgürlüğü, Kıbrıs halkının hakkıdır. Bizim havalimanı bitene kadar mahkemeler de biter."

TERMİNALE 6 MİL YAR EURO YATIRDI
Mevcut terminale iki yılda 6 milyon euroluk yatırım yaptıklarını söyleyen Turanlı, Ercan Havalimanı'na günde ortalama 40 uçak indiğini ve yılda 3.2 milyon yolcuya hizmet verdiklerini belirtti. Turanlı "Yazın günde ortalama 60 uçağı görüyoruz. Rekorumuz günlük 105 uçak. Ancak günde ortalama 100 uçakla 7 milyon yolcuya hizmet edecek noktaya gelmemiz lazım" diye konuştu. Turanlı havalimanı yenileme projesinin iki yıl kadar geciktiğine vurgu yaparak, Kıbrıslılara hizmet götürmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

'KİRLİBA GAJ'A 2 MİLYON EURO
Yeni terminalde, 'kirli bagaj' patlatan sistem de yer alacak. Ercan, bu sistemin bulunduğu dünyadaki 3'üncü havalimanı olacak. 2 milyon euro maliyetle kurulacak sistem uyuşturucu, bomba gibi sakıncalı yük taşıyan bagajları tespit edip, başka banda aktaracak. Güvenlik birimleri devreye girecek.

İNŞAAT 48 AY DA TAMAMLANACAK
Yapımı 48 ayda tamamlanacak yeni terminalin yolcu kapasitesi yıllık 5 milyon olacak. Proje, 157 bin metrekarelik büyüklüğüyle adadaki en büyük inşaat alanına sahip. 220 milyon euroya mal olacak Ercan Havalimanı'nın işletme haklarının devredilmesiyle ilgili ihaleye Mayıs 2012'de çıkılmıştı. Eylül 2012'de sonuçlanan ihaleyi, 100 milyon euro ön ödeme ve gelirin yüzde 47.8'inin KKTC'ye aktarılması şartıyla 25 yıllığına Taş Yapı İnşaat kazanmıştı. Sözleşme Aralık 2012'de imzalanmasına rağmen, askeri bölge olması nedeniyle iki yıl gecikti. Taş Yapı, havalimanının işletmesinin yanında yeni yatırımlar yapmayı da üstlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş Yapı Ercan'da uçuşa geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN