Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası

Giriş Tarihi: 14.2.2015
SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası

SETA Ekonomi Direktörü Ünay Yoğun'dan eleştirilerin odağındaki MB'ye, "kalkınmacı model" önerisi geldi. Ünay, "Büyüme, istihdam ve yatırım dostu bir Merkez'e ihtiyaç var" dedi

SETA Ekonomi Direktörü Doç. Dr. Sadık Ünay, son dönemde faiz politikaları ve tutmayan tahminler nedeniyle eleştirilen Merkez Bankası (MB) için "Kalkınmacı" modelini önerdi. Türkiye'nin büyüme, istihdam ve yatırım dostu kalkınmacı bir merkez bankacılığına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ünay, "Merkez Bankası'nın amacı bağımsızlığı olamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen eleştirilerin bağımsızlığa müdahale olarak değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Ünay, "Demokratik yönetimlerde siyasi sorumluluk taşıyan hükümetlerle merkez bankaları arasında makroekonomik kararlar açısından amaç birliği olması, bağımsızlık meselesini demokratik açıdan meşru hale getirir" diye konuştu.

TELAŞLA FAİZ ARTIRDI

Türkiye ekonomisinin küresel ekonomik kriz öncesi ve sonrasında hızlı ve kesintisiz bir büyüme ivmesi yakaladığını vurgulayan Ünay, ancak Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık süreçlerini izleyen dönemde MB'nin telaşla yaptığı faiz artırımları sonucu bu oranın yüzde 3-4 arasında kaldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla vurgu yaptığı faiz indirimlerinin, ekonomik dinamizmin yeniden kazanılması ve yatırım-üretim ortamının canlandırılması için hayati bir önem arz ettiğini vurgulayan Ünay, şöyle devam etti: "Doğru zamanlamayla yapıldığında bu faiz indirimleri makroekonomik ve finansal istikrar öncelikleriyle de çelişkili değil. Cumhurbaşkanımızın merkez bankacılığı yaklaşımı yükselen ekonomilerde giderek öne çıkan ve büyüme, istihdam, yatırım, rekabetçilik, sosyal adalet gibi konuları da kapsayan yeni nesil merkez bankacılığı anlayışına daha yakın bir yerde duruyor."

KLASİK BÜROKRAT REFLEKSİ
Sadık Ünay, MB yönetiminin Bankacılık Kanunu'nda yer alan "fiyat istikrarını sağlamak ve bununla çatışmadığı durumlarda büyümeyi gözetmek" şeklindeki esnek ifadelerden de faydalanarak klasik neoliberal bir pozisyona çakılı kalmayı tercih ettiğini belirtti. Bunun inisiyatif almaktan kaçınan klasik bir bürokratik refleksi olduğunu vurgulayan Ünay, "Yasa ne olursa olsun hükümetin büyüme, istihdam ve yatırımları artırma önceliklerine destek verecek koordinasyon görevlerinde Merkez Bankası'nın çok daha proaktif davranması gerekir" dedi. MB'nin misyonunun 'enflasyon kontrolü' ve 'fiyat istikrarı' olduğunu hatırlatan Ünay, "Öngörülen ve gerçekleşen enflasyon oranlarına ya da döviz kuru tahminlerine bakıldığında başarısızlık ortada" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN