Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Irak'ta Paralel'e geçit yok

Bakan Yıldız, enerji projelerine Paralel Yapı'nın engel olamayacağını belirterek, "Buna asla müsade etmeyiz" dedi

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Kuzey Irak'ta Paralel'e geçit yok
Kuzey Irak'ta Paralel Yapı tarafından enerji projelerinin engellenmeye çalışıldığı iddialarına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı açıklık getirdi. Bakan Yıldız, "Paralel yapı, sermaye noktasındaki hassasiyetini Kuzey Irak'ta da göstermiş olabilir. Bölgede bazı angajmanları mümkün olabilir ama biz bunların Türkiye'ye aktarılmasına, bir petrol ve doğalgaz yapısının oluşmasına müsaade etmeyiz" dedi. Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı'nın, 15 yıllığına Bağdat ve Erbil'le yapılan sözleşmeler çerçevesinde devam ettiğini vurgulayan Bakan Yıldız, "Legal yani resmi yollarla olan her şeye varız ama illegal olanlara her zaman karşıyız" diye konuştu.

FİYATLAR KIRILGAN

Bakan Taner Yıldız, doğalgaz fiyatlarıyla ilgili Rusya ile müzakerelerin henüz sonuçlanmadığını dile getirdi. Doğalgazı vatandaş ve sanayiciye her zaman maliyetinin altında bir bedelle sattıklarını vurgulayan Bakan Yıldız, fiyatların halen kırılgan olduğunu ve ileriye dönük tahminde bulunmanın doğru olmadığını kaydetti. Bakan Yıldız, şunları anlattı: "Dünya fiyatlarını değerlendireceğiz. Ham petrolün varil fiyatı 60 doların üzerine çıktı. Petrol sürdürülebilir fiyatlara ne zaman oturacak ve stabil bir hale gelecek? Bunu görmemiz lazım. Fiyatların halen kırılgan olduğunu görüyoruz. Bu kırılganlıkla uzun vadeli politikaları ve fiyat mekanizmalarını oluşturmak doğru değil."

EŞİT OLARAK PAYLAŞILMALI
Kıbrıs açıkları ve Karadeniz'deki petrol arama çalışmalarında gelinen son durum hakkında da bilgi veren Bakan Yıldız, "Doğu Akdeniz'deki kaynakların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs yerel yönetimiyle beraber eşit şekilde paylaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Beklentilerimiz bu yönde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Irak'ta Paralel'e geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN