Şimşek: 62 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı

Giriş Tarihi: 15.2.2015 11:29 Güncelleme Tarihi: 15.2.2015 11:32
Şimşek: 62 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti iktidarında 61.8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını bildirdi

Şimşek, elde edilen gelirlerden 36.5 milyar dolarının Hazine'ye ödendiğini belirtti. CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş'ın Ak Parti iktidarındaki özelleştirmelere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Bakan Şimşek, şunları kaydetti:

"İlgili dönemde ihalesi tamamlanmış sözleşmesi imza aşamasındaki projeler dahil uygulamaların tutarı 61.8 milyar doları olup, bunun yaklaşık 56.9 milyar dolarlık kısmı sözleşmeye bağlandı. 2002-2014 dönemindeki gelirlerden Hazine'ye 36.5 milyar doları, özelleştirme programındaki kuruluşlara, sermaye, borç transferi ve istihdam ödemeleri kapsamında 11.3 milyar doları, özel kanun ve mevzuat gereği yapılan özelleştirmelerden ilgili kuruluşlara 3.60 milyar doları, özelleştirme uygulamaları giderleri ve diğer giderler olarak 329 milyon doları ödenmiştir."

"GEREKİRSE MERKEZ MÜDAHALE EDER"

Bakan Mehmet Şimşek dün Karabük'te 'Merkez Bankası' tartışmaları ekseninde kendisine yöneltilen "Doların yükselmesine hükümet olarak müdahale etme imkânı var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Günübirlik piyasa hareketi üzerine ben genelde yorum yapmıyorum. Burada tabi ki kurla ilgili tasarruf, herhangi bir müdahale olacaksa onu Merkez Bankamız değerlendirir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimşek: 62 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN