Başçı'ya "kasten zarar verdin" davası

Avukat Aydın'ın, Merkez Bankası Başkanı Başçı hakkında yaptığı suç duyurusu işleme konuldu. Savcılık, "şüpheli" sıfatıyla dosyayı açtı

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Başçı'ya kasten zarar verdin davası
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı hakkında, faizleri indirmeyerek hem iş dünyasını hem de vatandaşı mağdur ettiği gerekçesiyle 'görevi suiistimal'den suç duyurusunda bulunuldu. Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukat Muhammet Şerif Aydın'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusu, 2015/24034 dosya numarasıyla işleme konuldu. Savcılık makamı, Para Politikası Kurulu (PPK) ve Erdem Başçı hakkında 'şüpheli' sıfatıyla soruşturma dosyası oluşturdu. Bundan sonraki aşamada, savcılık makamının Başbakanlık'a soruşturma izni için başvurması gerekiyor. Şayet, Başbakanlık'tan 'olur' alınırsa tahkikat başlayacak. Avukat Aydın, faizle ilgili Başçı ve ekibinin aldığı kararın kamuya zarar verdiğini iddia ederek, "Enflasyon 1 puan düşerse, indirim yaparım diyen Başçı, 0.93 puan düştüğü için indirime gitmedi. Binde 7'yi bahane ederek, görevini kötüye kullandı. Bu suiistimale girer. Bu nedenle 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle suç duyurusunda bulundum" dedi.

KAMUYA ZARAR VERDİ
Dava dilekçesinde dünyadaki faiz oranlarıyla, Türkiye'dekileri karşılaştıran avukat Aydın, PPK'nın Ocak 2014'teki olağanüstü toplantısında politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 4.5'ten 10'a çıkardığını belirtti. Kredi faizlerinin yükselmesi nedeniyle üretim ve istihdamın zarar gördüğünü savunan avukat Aydın, "Yüksek faiz politikası sebebiyle kamunun zarara uğradığı gerekçesiyle dava açtım. Vatandaşın yüzde 70'inin kredi borcu var. Yani faiz ödüyorlar. Faizleri indirmemek, daha fazla para ödenmesi anlamına geliyor, yatırım azalıyor. Bu da işsizliğe neden oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başçı'ya "kasten zarar verdin" davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN