Vodafone'dan rekor pazar payı

Giriş Tarihi: 17.2.2015 16:45 Güncelleme Tarihi: 17.2.2015 16:46
Vodafone'dan rekor pazar payı

Vodafone Türkiye, dijitalleşme vizyonu ile veri gelirlerinde yüzde 73'lük artış, toplam mobil gelire göre yüzde 33,9 ile bugüne kadarki en yüksek pazar payı ile yeni bir rekora imza attı.

Kasım 2013'te Dijital Dönüşüm Hareketi adlı stratejik programını ilan eden Vodafone Türkiye, programın hayata geçmesinden bu yana elde ettiği sonuçları kamuoyuna duyurdu. Şirket, stratejik programı kapsamında 5 milyonu aşkın abonesini bu yıl içinde dijital yaşam ile buluşturduğunu, Vodafone Türkiye'nin mobil internet kullanımının artmasıyla veri gelirlerini 2014-15 mali yılının üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 artırdığını açıkladı.

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, düzenlediği basın toplantısında 5 yıllık bir dönemi kapsayan Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında yatırımlarını artırarak, toplam mobil gelire göre yüzde 33,9 pazar payına ulaştıklarını söyledi. Öğüt bu dönemde şirketin abone sayısının toplam 20,5 milyon düzeyinde olduğunu, faturalı abone sayısının da geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyonu aşkın net abone artışı ile 8,3 milyona ulaştığını kaydetti. Gökhan Öğüt, 2015 yılında mobil ve sabit telekomünikasyon şirketi olarak daha güçlü adımlar atacaklarını belirterek, ihalesi bu yıl yapılması beklenen 4G teknolojisi için de kapsamlı bir yatırım planına odaklandıklarını söyledi.

ÖĞÜT: "HER 1 TL'LİK YATIRIM, GSYH'DA 3,6 TL'YE KADAR ARTIŞ SAĞLIYOR"

Dünyada 3 milyar insanın artık "çevrimiçi" olduğuna ve dijital yaşam ile tanıştığına dikkat çeken Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, şöyle konuştu:"Genişbant teknolojiler, sağlıktan tarıma, finanstan eğitime, her alanda yenilikçi hizmetler sunarak, yatay kestiği sektörlerde sağladığı verimlilik artışıyla tüm dünyada ekonomik büyümenin lokomotifi oluyor. Kalkınma Bakanlığımızın Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı'nda yer alan Makro Ekonomik Projeksiyonlar ve Fırsatlar Raporu'na göre Türkiye'de 10 yılda yapılacak her 1 TL'lik bilgi işlem yatırımının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da (GSYH) 3,6 TL'ye kadar artış sağlayacağı tahmin ediliyor. Rakamlar, ülkemizde de dijitalleşmenin ekonomik kalkınmada önemli payı bulunduğunu gösteriyor."

"DİJİTAL DÖNÜŞÜME OLAN İNANCIMIZ GÜÇLENDİ

Gökhan Öğüt, dijitalleşmenin işgücü kavramına da yeni bir boyut kazandırdığını ve dijital işgücünün hızla geliştiğini kaydederken şu görüşleri ifade etti:

"Vodafone Enstitüsü ve YouGov işbirliğiyle hazırlanan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 Avrupa ülkesinde, yaşları 18-30 arasında değişen gençleri kapsayan 'Dijital Dönüşümü Konuşmak' adlı araştırmaya göre, gençlerimizin yüzde 62'si anne-babalarından daha iyi bir geleceğe sahip olacağına inanırken, büyük bir çoğunluk dijital dönüşüm hakkında olumlu düşünüyor. Türkiye'deki gençlerin yüzde 28'i, ilave olarak, dijital dönüşümün yarattığı yeni iş olanaklarının, değişen/kaybolan iş olanaklarından daha fazla olacağını belirtiyor. Türkiye'deki gençler, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yaklaşık 2-2,5 katı daha iyimser bir değerlendirme yapıyorlar. Bu da bizi ülkemizin uçtan uca dijitalleşme potansiyeli hakkında umutlandırıyor ve dijital dönüşüme olan inancımızı güçlendiriyor. "

"BİREYLERİ DİJİTALLEŞTİRDİK, İŞLETMELERİN DİJİTAL HARİTASINI ÇIKARDIK"

Bu verilerle Türkiye için daha iyi bir gelecek hedefiyle başlattıkları Dijital Dönüşüm Hareketi'nde bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Öğüt, bu süreçte yaptıkları yatırımlar sayesinde 5 milyonu aşkın kişiyi dijitalleşmeyle tanıştırdıklarını, diğer yandan ise kurumsal segmentte "Yarına Hazırım" isimli programlarıyla Türkiye'nin dijital haritasını çıkarttıklarını belirtti. Öğüt, Dijitalleşme Endeksi ile 700 bin şirkete ulaştıklarının ve bunlardan 17 bininin kendi puanlamasını bu endeks aracılığıyla çıkarttığının altını çizdi.

"TOPLAM VERİ KULLANIMI YÜZDE 137 ARTARAK 22 MİLYAR MEGABAYTA ULAŞTI"

Hem bireylerin hem de kurumların bu yolla dijital dünyanın oyuncusu haline gelmesinden duydukları mutluluğu dile getiren Öğüt, bu olumlu durumun finansal sonuçlarına da yansıdığını söyledi. Öğüt bu konuda şunları söyledi:

"Vodafone Türkiye, 21 çeyrektir toplam mobil gelirlerinde kesintisiz çift haneli büyümesini devam ettiriyor. 2014-15 mali yılının üçüncü çeyreğinde toplam mobil gelirlerimiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,5 artarak 1,8 milyar TL'ye ulaştı. Diğer yandan, Dijital Dönüşüm Hareketimizin de etkisiyle veri kullanımı, büyümenin lokomotifi oldu. Buna göre, üçüncü çeyrek itibariyle akıllı telefon penetrasyonumuz yüzde 41,8'e çıkarken, veri gelirlerimiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 arttı. Abonelerimizin toplam veri kullanımı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 137 artarak üçüncü çeyrekte 22 milyar megabayta ulaştı. Son olarak da pazar payımızın yüzde 33,9'luk rekora ulaştığını görmek bizi dijital dönüşüm yolunda cesaretlendiren bir başka gelişme oldu."

"2015'TE TEKNOLOJİ YATIRIMININ YENİ 3 ODAĞI: FİBER, EVDE İNTERNET VE 4G"

2015 yılında yatırımlarının odağında 4G hazırlıkları, fiber ve mobildeki birikimlerini sabit iletişim hizmetlerine de taşımak olduğuna vurgu yapan Gökhan Öğüt, şöyle devam etti:

"2015 yılı bizim için sadece bir mobil iletişim şirketi olmaktan çıkıp, evde ADSL, fiber internet ve TV gibi birçok sabit iletişim hizmetini de müşterilerine tek çatı altında sunan bir mobil ve sabit telekomünikasyon şirketi olma yolunda çok kritik bir yıl olacak. Müşterilerimizin 'her an her yerde' dijital dünyaya kesintisiz ve yüksek hızla bağlanabilmelerini sağlayacağız. Türkiye'nin 81 iline aynı anda sunduğumuz 'Vodafone SüperNet Telefonsuz ADSL ve Fiber' hizmetimizle, tüketicilerimizin hiçbir ek ücret ödemeden, sadece ihtiyaçları olan limitsiz internete sahip olmalarını sağlıyoruz."

"4G İÇİN GÜN SAYIYORUZ, GLOBAL TECRÜBEMİZİ TÜRKİYE'YE TAŞIYACAĞIZ"

Dijital Bağlantılı Türkiye için Teknoloji Yatırımları kapsamında 4G'yi "dijitalleşmenin yeni sayfası" olarak gördüklerini belirten Öğüt, mobil teknolojinin son halkası 4G için artık Türkiye'nin gün saydığına dikkat çekti. Öğüt, Vodafone Grubu'nun 18 ülke ve pazarda 13,7 milyon 4G abonesine hizmet verdiğini hatırlatarak, "4G teknolojisinde global birikimimizi Türkiye'ye taşıyarak her zaman olduğu gibi son teknolojileri abonelerimizle buluşturacağız. Bu konuda yurtdışına çıkan Türkiye'deki müşterilerimize Haziran 2014'ten bu yana 4G'yi deneyimleme fırsatı sunan ilk ve tek operatör olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün itibariyle 4G uluslararası dolaşım hizmeti verdiğimiz ülke sayısı 37'ye ulaştı. Şimdi bu hizmeti Türkiye'deki bütün abonelerimize sunmak için aynı vizyon ve kararlılıkla çalışıyoruz " dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone'dan rekor pazar payı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN