Zengin Yunan Türkiye'ye kaçtı

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Zengin Yunan Türkiye'ye kaçtı

Solcu hükümetinden tedirgin olan Yunan vatandaşları, paralarını Türkiye'ye getirdi. Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galatalı, "Gelen para seçimden sonra gitmedi" dedi

Dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik dalgalanmalar Türkiye'yi paranın güvenli limanı haline getirdi. Akbank Özel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, 'daki seçimler öncesi Aleksis 'ın iktidara gelmesinden korkan Yunan zenginlerin paralarını Türkiye'ye getirdiğini söyledi. Euromoney'nin "En İyi Özel Bankacılık Ödülü"nü almak için Londra'da gazetecilerle bir araya gelen Galatalı, 2014'te yurtdışından 400 milyon dolar para girişi sağladıklarını belirterek Yunan zenginlerinin parasının gitmediğini, kalıcı hale geldiğini söyledi. Galatalı, ağırlıklı paranın Tayland, Çin ve Dubai gibi ülkelerden geldiğini anlattı. Galatalı, İsviçre'de parası bulunan Fransız ve İtalyanlar'ın da nakitlerinin bir bölümünü Türkiye'ye getirdiğini ifade etti.

DÖVİZDE ARTIŞ VAR

Türkiye'de toplam finansal varlıkların 1 trilyon 200 milyar TL olduğu bilgisini veren Galatalı "Bunun yüzde 77'si mevduattan oluşuyor. Bu mevduatın üçte biri de döviz. Son dönemde döviz mevduatında bir miktar artış var. Türk Lirası'nda yüzde 8-9 getiriler varken bile mevduatın üçte biri dövizde duruyorsa bu riskten kaçınma eğilimi olarak değerlendirilebilir" dedi. Dövizdeki hareketin ağırlıklı olarak yurtdışı piyasalardan kaynaklandığını anlatan Galatalı, "İçerideki aksiyonların kura etkisi dörtte bir oranında" dedi. Merkez Bankası'nın faiz politikasını da değerlendiren Galatalı, "Enflasyona göre ölçülü faiz indirimleri yapabilir. Koridorun üst bandını indirmesi zor" dedi.

YÜZDE 15 KAZANDIRDI

1 milyon TL ve üzeri mevduatta hızlı büyümelerin olmadığını kaydeden Galatalı, bu gelişmeyi yurtdışından Türkiye'ye varlık getirerek kompanse etmeye çalıştıklarını anlattı. Galatalı, 10 şube bir corner ve Dubai'de bir temsilcilik ofisleri olduğunu belirterek "Müşteri sayımız 5 bin 500. Yönetilen varlık büyüklüğü 21 milyar liradan 23 milyara çıktı. Özel bankacılıkta en büyük 2 içinde olduğumuzu düşünüyoruz. Müşterilerimize ortalama yüzde 11 getiri sağladık" dedi. Galatalı, bu yıl ise müşterilerine aile ya da grup fonları sunacaklarını belirtti.

8'İNCİ KEZ "EN İYİ ÖZEL BANKACILIK ÖDÜLÜ"NÜ ALDI
Dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney'nin "En İyi Özel Bankacılık Ödülü"nü bu yıl da Akbank Private Banking kazandı. Böylece, Akbank Private Banking, Türkiye'nin 10 kez değerlendirmeye alındığı ödüle sekizinci kez uzanırken, aynı zamanda ödülü altı yıl üst üste kazanmış oldu. "Best Private Banking Awards" ödül töreni, üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla Londra'da düzenlenen törende "Türkiye'nin En İyi Özel Bankacılık Kuruluşu" ödülünü, Akbank Private Bankacılık'tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Euromoney yetkililerinden aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zengin Yunan Türkiye'ye kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN