Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank Asya'da dolaylı ortağa inceleme

BDDK, TMSF'nin el koyduğu Bank Asya'da dolaylı ortakların peşine düştü. Para trafiği izleniyor

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Bank Asya'da dolaylı ortağa inceleme
Paralel Yapı'nın finansörü Bank Asya incelemelerinde ortaklık yapısındaki değişimin batık kredilerle bağlantısı gözler önüne serildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankanın dolaylı ortaklarının peşine düştü. Dolaylı ortaklar arasında Paralel Yapı'ya yakın holding sahipleri ve Gülen ailesinden de çok sayıda isim bulunuyor. Takipteki kredi alacaklarını düşük gösteren bankanın 50'ye yakın şirkete hileli kredi kullandırdığı da belirlendi.

APAR TOPAR SATAN DA VAR

Paralel Yapı ile bağının ortaya çıkmasını istemeyen bazı ortakların ise 17 Aralık operasyonunun hemen ardından hisselerini apar topar sattıkları da görüldü. Usulsüz kâr dağıtımı, yöneticilere mevduat hesabının ardından takipteki kredi alacağını da bilançolarda düşük gösterdikleri saptandı. Hileli kredi verildiği öne sürülen şirketler de incelemeye alındı. Bank Asya'ya yönelik incelemeler birkaç koldan yürüyor. Derin soruşturmada birbirinden ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor. Yakın şirketlere kullandırılan sorunlu krediler belirlenirken, 17 Aralık sonrası şubeler üzerinden yürütülen para akışının da izi sürüldü. BDDK'ya istenen bilgiler verilmese de son 10 yıllık imtiyazlı ortaklık bilgileri, hisse değerleri detaylandırıldı. 17 Aralık operasyonu öncesi bazı hesapların TL'den dövize dönüştürülmesinin arkasında da bazı imtiyazlı ortakların olduğu belirlendi. İmtiyazlı ortakların hisse değerleri, oranları ve bugüne kadarki değişimlerini detaylandıran bir rapor hazırlandı. Raporda ortaklara sağlanan kredilerin tutarlarında 3-4 kata varan artışlar olduğu belirlendi.

YASAL İŞLEM GELİYOR
İlgili kurumların bankaya ilişkin 2.1 milyar liraya ulaşan batık kredilere yönelik incelemesinde de ilginç detaylar ortaya çıktı. Batık kredilerin ortaklık yapısındaki değişimle bağı kurulurken, dolaylı ortaklara da ulaşıldı. Yasa kapsamında hem murakıplar hem müfettişler tarafından denetlenen bankada, batık kredilerin verildiği şirketler ve ortaklar arasında da bağ olduğu görüldü. Yüklü miktarda para transferlerinin gerçekleştiği şubelerdeki bütün kayıtlara el konuldu. BDDK, para trafiğini gizleyenler ve usulsüz işlemlere imza atanlar hakkında yasal işlem başlatıyor.

A101'DEN BAŞLADI
Ortaklık yapısını açıklayamadığı için yönetimine el konulan Bank Asya'daki usulsüz işlemler zincirinin A101 hisse satışı ile başladığı belirtiliyor. Buradan sermaye aktarımı yapmayan banka bu dönemde de BDDK'dan bilgi gizledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya'da dolaylı ortağa inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN