Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk akademisyen patent liginin zirvesinde

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Türk akademisyen patent liginin zirvesinde

Türk akademisyen Prof. Dr. Ayşe Boztosun, Avrupa Patent Ödülleri'nin 13 kişilik jürisine seçildi. Prof. Boztosun'un içinde olduğu jüri, beş kategoride ödül veriyor

Türkiye ekonomisinin son dönemdeki en önemli gündem maddesi olan Ar-Ge ve inovasyonda yüz güldüren haberler gelmeye devam ediyor. Kısa süre önce buluş hızında Avrupalı rakiplerini yakalayan Türk KOBİ'lerinin başarısının ardından şimdi de bir Türk akademisyen Avrupa'da gurur verici bir gelişme yaşandı. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim Üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi'nin (AKİŞMER TTM) kurucu müdürü Prof. Dr. N. Ayşe Boztosun, patent dünyasının en prestijli organizasyonu Avrupa Patent Ödülleri'nin 13 kişiden oluşan jürisine seçildi.

RAKİPLERİNİ ELEDİ

Güçlü rakipleri arasından sıyrılmayı başaran ve üç yıldır Avrupa Patent Ofisi'nin Ekonomik ve Bilimsel Danışma Kurulu Üyeliği'ni yürüten Boztosun, "Türkiye adına çok mutluyum. Son dönemde Ar-Ge ve inovasyon, hemen her alanda daha çok hissedilir hale geldi, farkındalık arttı" dedi. Ödül töreniyle ilgili bilgiler veren Boztosun, şunları anlattı: "Bu ödül, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Patent Konvansiyonu uyarınca kurulan ve Avrupa patenti vermeye yetkili Avrupa Patent Ofisi tarafından dokuz yıldır veriliyor. Bu yıl 10'uncusu verilecek. Ödül, Endüstri, KOBİ'ler, Araştırma, Ömür Boyu Başarı ve Avrupa dışı olmak üzere beş kategoride veriliyor. Türkiye'nin başvuruları Avrupa'dan gelmiş kabul ediliyor." Geçen yıllarda ödül alan patentli buluşlara da değinen Boztosun, sözlerine şöyle devam etti: "Geçen yıllarda ödül verilen buluşlar arasında bluetooth teknolojisi, lazerle ameliyat yöntemi, çelik fiberle güçlendirilmiş beton üretimi gibi çeşitli alanlar göze çarpıyor".

BU YIL TÖRENE PARİS EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Her kategoriden 8-9 başvuruya indirilen finalistlerin listesi, şirket yöneticileri, ödül alan mucitler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilerek puanlanıyor. Her kategoride en yüksek puanı alan üçer buluşa ödül veriliyor. Nisan ortasında finale kalan buluşlar kamuya açıklanacak ve halk oylaması ile "en popüler buluş" seçilecek. Ödül töreni her yıl bir başka Avrupa şehrinde yapılıyor. Bugüne kadar Kopenhag, Berlin ve Amsterdam'da yapılan tören, bu yıl Paris'te düzenlenecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk akademisyen patent liginin zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN