Sektörel güven hangi sektörde arttı, hangi sektörde azaldı?

Giriş Tarihi: 23.2.2015 11:10
Sektörel güven hangi sektörde arttı, hangi sektörde azaldı?

Değerleri 0-200 aralığında değer alan sektörel güven endekslerinin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

HİZMET SEKTÖRÜ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.9 artışla Ocak ayındaki 101.04 düzeyinden Şubat ayında 101.94 değerine yükseldi.


Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi ise değişmedi.


Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 1.6 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 1.2 arttı.


İNŞAAT SEKTÖRÜ

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.9 artışla, Ocak ayındaki 82.56 olan düzeyinden Şubat ayında 84.98 değerine yükseldi.


İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.


İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 4.7 arttı.


Buna karşılık, mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.8 azalışla, Ocak ayındaki 104.35 olan düzeyinden, Şubat ayında 103.53 değerine düştü.


PERAKENDE SEKTÖRÜ

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.


Son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.


Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4.9 azalırken, iş hacmi-satışlar endeksi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi sırasıyla yüzde 1.0 ve yüzde 1.5 arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektörel güven hangi sektörde arttı, hangi sektörde azaldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN