Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jet yakıtına teminat şartı

Sıfır ÖTV'li jet yakıtı dönemi kapanıyor. Yeni tebliğe göre uçak ve jetlerin yakıt ithali ve yurtiçi teslimlerine teminat uygulaması getirilecek

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Jet yakıtına teminat şartı
Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yeni bir dönem başladı. Sıfır ÖTV uygulanan uçak, jet gibi hava araçlarının yakıtlarının ithali ve yurtiçi teslimlerine teminat uygulaması getirilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, ÖTV'deki dağınık yapının toparlanması ve mevzuatın anlaşılır hale getirilmesi için akaryakıt sektörüne ilişkin düzenlemeleri içeren taslağı yayımladı. Taslakta, diplomatik, askeri amaçlı ve petrol arama üretim istisnalarının şartları, bunlardan yararlanabilecekler ve yapılacak işlemler netleştirildi. Deniz ve hava araçlarının yakıtlarının ithali veya yurtiçi teslimlerinde yapılacak işlemler de açıklandı. Buna göre hava yakıtları olarak bilinen malların yurtiçinde teslimi veya ithalinde, her bir hava yakıtı miktarı için, belirlenen tutarda teminat alınacak.

10 MİLYON TL ALINACAK

Teminatsız hava yakıtı alımı sertifikasına haiz olanlar, teminat vermeden hava yakıtı alabilecek veya ithal edebilecek. Bu kişilerden sadece bir kereliğine 10 milyon liralık teminat alınacak. Taslağa göre iade işlemlerine de kolaylık getirilecek. Nakden iade talepleri, internet vergi dairesi üzerinden mükellefin vergi dairesine verilecek iade talep dilekçesiyle elektronik ortamda yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jet yakıtına teminat şartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN