Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mücevher mühendisleri iş başında

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 4 binden fazla KOBİ'nin gücünü arkasına alarak dünyanın ilk mücevherat mühendisliği bölümünü açtı. Milyonlarca dolarlık taşlar üzerinde eğitim alan gençler şimdiden sektöre 20 patent kazandırdı

Giriş Tarihi: 24.2.2015
Mücevher mühendisleri iş başında
Mücevherat sektöründe dünyada ilk üçte yer alan Türkiye, bu alandaki başarısını eğitime de taşıdı. Sektörde faaliyet gösteren 4 binden fazla KOBİ'nin rüzgârını arkasına alan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) dünyanın ilk "mücevherat mühendisliği" bölümünü 3 yıl önce hayata geçirdi. İngilizce olarak hazırlanan mevzuat, dünyanın da ilgisini çekmeyi başardı. Yüksek lisansa da imkân tanıyan bölüm için Çin'den Hindistan'a birçok ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketler, çalışanlarını İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne gönderdi.

MİLYONLARCA $'LIK TAŞ
2016'da ilk mezunlarını verecek olan bölümde okuyan profil de oldukça farklı. Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinin öncelikli tercihi olan bölümde sadece gençler değil, KOBİ patronları da eğitim alıyor. Kıymetli taşlar sektör tarafından karşılanıyor. Her yıl değeri milyonlarca doları bulan yüzlerce çeşit taş, genç mühendislerin önünden geçiyor. Bu sayede taş kalitesinden işleme tekniklerine birçok alanda uygulamalı eğitim verilmiş oluyor.

GENÇ BEYİNLER BULUŞ PEŞİNDE
Gelişmiş laboratuvar ortamına sahip olan bir fakültede içinde verilen eğitimde yeni buluşlar da çıktı. Son iki yılda genç mucitler ve üniversitede sanayi işbirliğiyle araştırma yapan akademisyenler, 20 patentli buluş geliştirdi. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin mücevheratta dünyada 4 yıllık eğitim veren ilk kurum olduğunu belirten İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, müfredatın İngilizce olması nedeniyle Türkiye'nin bu alanda küresel bir rol üstlendiğini belirtti. Hoşhanlı, "Kuyumculuk sektöründeki potansiyele ve ihtiyaca cevap verecek mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

İLK MEZUN GELECEK SENEYE
Alanında bu kadar kapsamlı eğitim veren başka bir kurum bulunmadığına da vurgu yapan Hoşhanlı şöyle devam etti: "Mücevherat mühendisleri yetiştiren dünyada ilk bölüm olma özelliği taşıyoruz. Eğitim dili İngilizce olan bölüm gelecek sene ilk mezunlarını verecek."

İNOVASYON TURU

YENİ NESLİN İSTEĞİNE GÖRE MOBİLYA ÜRETİYOR
Yenilikçi ve tüketici odaklı yaklaşımıyla dikkat çeken mobilya markası Newjoy, farklı bir üretim modeli sergiliyor. Newjoy Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öner, bu farkı "Özellikle çocuk ve genç mobilyasında kararları son kullanıcılarımız yani bugünün bireyselliğini erken kazanmış 'yeni gençleri veriyor. İsteklerini takip edip direkt onlarla iletişim kuruyoruz" sözleriyle açıklıyor.

GİRİŞİM FABRİKASINA BU YIL YOĞUN İLGİ VAR
Girişim Fabrikası Hızlandırma Programı'nın yeni dönem kayıtları başladı. Bu yılın ilk kampına katılacak girişimcileri büyük bir sürpriz bekliyor. Türkiye'nin yeni kurulan İş, Girişim ve Melek Yatırım Ağı TRANGELS, Girişim Fabrikası girişimlerine de artık yatırım yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mücevher mühendisleri iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN