Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MÜSAİD: Faiz kararı beklentilerimizin çok altında

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, "TCMB’nin şubat ayı PPK Toplantısı’nda yapmış olduğu 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini 7,5’e çekmesi, piyasanın ve bizim beklentilerimizin çok altında kalmıştır" değerlendirmesini yaptı.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 17:24
MÜSAİD: Faiz kararı beklentilerimizin çok altında

Olpak, TCMB'nin faiz indirimi kararına ilişkin yaptığı açıklamada, TCMB'nin faiz indirimini yeterli bulmadığını ifade ederek, "2014 Kasım'da yüzde 9,15 olan yıllık enflasyonun, önce 2014 Aralık ayında yüzde 8,17'ye, ardından 2015 Ocak'ta yüzde 7,24'e gerilemesi, tabii ki TCMB'nin ocak ayında aldığı 50 baz puanlık faiz indirimi kararını şubat ayında ve gelecek aylarda da sürdürmesi yönünde beklentilerimizi artırmıştı" ifadelerini kullandı.

TCMB'nin bugünkü PPK Toplantısı'nda yaptığı 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizini yüzde 7,5'e çekmesinin, piyasanın ve kendi beklentilerinin çok altında kaldığını aktaran Olpak, şunları kaydetti:

"Yatırım ve ticaretten para kazanan iş dünyası olarak bizler; yüksek faizi yatırımın önünde engel olarak görüyoruz. Nitekim TCMB tarafından ocak 2014'te beklenmedik şekilde yüzde 4,4'ten yüzde 10'a çıkarılan politika faizinin, yatırımlar üzerindeki olumsuz etkisini 2014 yılında yoğun bir şekilde hissettik. 2014'ün ilk 2 çeyreğinde sırasıyla yüzde 1,1 ve yüzde 3,6 azalan özel sektör yatırımları, 3. çeyrekte de herhangi bir artış gösteremeyerek, GSYH büyümesine olumsuz etki etmiştir. Kamu yatırımları da 2014 Ocak - Eylül döneminde yüzde 0,7 azalmıştır.

Rakamlardan da anlaşılacağı üzere, piyasalar ve iş dünyası, faiz indirimi konusunda, uzun bir müddettir Merkez Bankası'ndan gelecek cesur bir karara hazırlıklıdır. Merkez Bankası'nın, 2015 yılının ilk enflasyon raporunda, 2015 yılı enflasyonunu, orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 4,1 ila yüzde 6,9 aralığında öngörmesi ve son 45 yılın en düşük enflasyonunun yaşanabileceğini dile getirmesi de piyasaların faiz indirimi beklentilerini artırmıştı. Bu nedenle, bizim iş dünyası olarak beklentimiz, elbette ki Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikasına son verip, faiz indirimi konusunda ciddi ve cesur adımlar atması, böylece Türkiye'nin büyüme potansiyeline ulaşmasına destek olması yönündedir. Bu faiz indirimi ile hedeflenen büyüme rakamlarını tutturmak zor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSAİD: Faiz kararı beklentilerimizin çok altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN