Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den o ülkeye 500 milyon dolar borç

Türkiye, Kuzey Irak yönetiminin Başbakanı Neçirvan 'ye, memur maaşlarını ödeyebilmesi için için borç verdi.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 10:33 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 11:03
Türkiye'den o ülkeye 500 milyon dolar borç
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan , geçen hafta Türkiye'ye gelmiş, Ankara'da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bazı bakanlar ile görüşmüştü.

500 MİLYON DOLAR BORÇ ALDI

Neçirvan Barzani'nin Ankara'ya yaptığı ziyarette Türkiye'den 500 milyon dolar getirdiğini borç alarak Kuzey Irak'a döndüğü ifade edildi.

Ankara kaynakları, "Tutar, petrol parasıyla mahsup edilebilecek ya da bölgesel hükümet tarafından iade edilebilecek" dedi.

"TÜM MAAŞLARI KARŞILAMAYACAK"

Kürdistan Bölgesi Maliye ve Ekonomi Bakanı Rebaz Muhammed Hamlan, paranın Erbil'e ulaştığını aktardı. Hamlan'a göre, borç parayla maaşların tamamı karşılanamayacak. Bakan, bu nedenle daha fazla petrol sevkiyatı yaparak gerekli nakdi sağlanması gerektiğini ifade ediyor.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye'ye taşınan petrolünün 42 milyon varile ulaştığını söylemişti.

PETROL ALIŞVERİŞİ SÜRÜYOR


Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı üzerinden giden Kürdistan Bölgesi petrolü, 15 yıllığına Bağdat ile yapılan anlaşmalar ve Erbil'le olan sözleşmeler çerçevesinde devam ediyor. Bakan Yıldız, Ocak ayı ortasında Kürdistan Bölgesi'nden petrol akışında 46'ncı tankerin yüklendiğini bildirerek, "Şu anda Kuzey Irak'tan ham petrol akışında 37 milyon varile ulaştık. Günlük 450 bin varillere kadar da yükseldi. Hedefimiz kısa vadede 550 bin varillere ulaşması. Sonra da stabil hali olan 1 milyon varillere gelmesidir" diye konuşmuştu.

Kaynak:f5haber

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den o ülkeye 500 milyon dolar borç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN