Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başka yere bağımlılığın mı var?

Giriş Tarihi: 26.2.2015
Başka yere bağımlılığın mı var?

Merkez'in faiz indirimi için "Lütfetti" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bize karşı bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka yerlere bağımlılığın mı var?" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimi için "Lütfetti" ifadesini kullanırken, "Yıl boyunca yapılan indirimlerin toplamı 2.5 puan. Geçen yıl ocak ayında bir kalemde 5.5 puanlık artış yapıldı. Hala ocak ayındaki artışın yarısı kadar indirim yapılmış değil. Faiz artırımına konu, bu şartlar ortadan kalktı ama artan faiz hala yerinde duruyor. Böyle şey olur mu?" diye sordu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TESKOMB heyetini kabulünde konuşan Erdoğan, Merkez Bankası'nın bağımsızlığına sözleri olmadığını ifade ederken, "Ama nereye kadar yok? Ülkenin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok. Bu konuda bir yanlış gördüğümüz zaman sözümüzü söylemekten asla çekinmeyiz" dedi.

BU POLİTİKALAR RİSKLİ
İzlenen politikanın kendisinin riske dönüştüğünü savunan Erdoğan, "Burada bir kez daha ifade ediyorum, yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle. Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor. Mevcut faiz oranları Türkiye'nin ekonomideki gerçeğine uygun değildir" şeklinde konuştu. İstikrar için, Merkez Bankası'nın üzerine düşen görevi yapmak zorunda diyen Erdoğan, "Bağımsızlık zırhına sığınmak suretiyle kalkıp da bize karşı tavır takınma, o zaman biz soru işaretlerini koyarız. Acaba bir yerler mi bunları nüfuz altına alıyor?" dedi.

ÇEYREK PUAN İNDİREREK LÜTFETTİ
"Dün (önceki gün) Merkez Bankası lütfetti. Politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafın, sanatkarın, üreticinin ve çalışanın hakkını korumanın kendisinin en başta gelen görevi olduğunu vurguladı. Erdoğan, kredilerdeki faiz oranı ne kadar düşerse yatırımların, istihdamın ve üretimin o denli artacağını dile getirdi ve ekledi: "Rekabet noktasında, benim yatırımcım, girişimcim güçlenecektir. Bizim bunu yapmak mecburiyetimiz var. Ekonominin büyümesi, refahın yükselmesi için bir ülkede istikrarın, huzurun olması gerekiyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka yere bağımlılığın mı var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN