Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yüzde 1'lik kesim ekmeği yalnız yiyor'

Giriş Tarihi: 26.2.2015
'Yüzde 1'lik kesim ekmeği yalnız yiyor'

'Krizlerin Panzehiri Paylaşım Odaklı Ekonomi' isimli kitabı piyasaya çıkan Dr. Bülent Gedikli, "Dünya, yüzde 1 azınlığa hizmet etmekten yoruldu. Bu kesim ekmeği yalnız başına yiyor" dedi

AK Parti'nin ekonomi kurmaylarından Dr. Bülent Gedikli'nin "Krizlerin Panzehiri Paylaşım Odaklı Ekonomi" isimli kitabı piyasaya çıktı. 1929'dan 2008'e kadar dünya ekonomisinin yaşadığı krizlerin anlatıldığı kitap, "Kriz Kavramı ve Küresel Finans Krizi", "2008 Küresel Finans Krizinin Türkiye'deki Görünümü" ve "Paylaşım Odaklı Ekonomi Yaklaşımı" başlıklı üç bölümden oluşuyor. Yeni kitabına ilişkin SABAH'a bilgi veren Gedikli, dünyada yaşanan ekonomik krizin eski klasik yöntemlerle aşılamayacağını söyledi. Krizlerin panzehirinin paylaşım odaklı ekonomi olduğuna vurgu yapan Gedikli, "Dünya yüzde 1 azınlığa hizmet etmekten yoruldu. Bu yüzde 1'lik kesim ekmeği yalnız başına yiyor" dedi.

YÜKSEK FAİZ YATIRIMI ENGELLİYOR

Kitapta en dikkat çeken bölümlerden birini ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sık sık gündeme getirdiği Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmemesi oluşturuyor. Gedikli, bu konuyu da kitabında detaylı bir şekilde irdeliyor. Gedikli, Merkez Bankası'nın faizi yüksek tutmasının yatırımı olumsuz etkilediğini söyledi. Merkez Bankası'na büyüme ve istihdamı gözetleme sorumluluğu gibi yeni görevler verilmesi gerektiğinin altını çizen Gedikli, "Faizlerin yüksek olmasından dolayı işadamları yatırım yerine paradan para kazanmayı tercih ediyor. Bu nedenle yatırımlar duruyor" ifadesini kullandı. Türkiye'de güçlü bir siyasi iradenin olduğuna dikkat çeken Gedikli, paralel yapının yurtdışında Türkiye'nin siyasi istikrarına yönelik olumsuz kulis yaptığını, yatırımcıyı Türkiye'den kaçırmaya çalıştığını ifade etti.

STANDART REÇETE ANLIK ÇARE
Dr. Bülent Gedikli'nin kitabının önsözünde şu ifadeler yer alıyor: "1929'dan 2008'e kadar dünya ekonomisi çok sayıda ekonomik kriz yaşadı. Hastalığa teşhis hep benzer oldu dolayısı ile reçetesi de... Ta ki hastalık reçetedeki ilaçlara dirençli hale gelene kadar. 2008'e kadar ekonomik krizlerde şirketlerin batışı söz konusu olurken artık ülkeler batmaya, standart kriz reçeteleri sadece anlık çare olmaya başladı. Zehri kökünden yok edecek bir panzehir bulunması gerektiğine dair bir inanç söz konusu olmadığı için belki de, yüksek dozda antibiyotik gibi/bol likit pompalayarak iyileştirilmeye çalışıldı sistem. Ancak gelinen noktada bireyler ve devletler şunu idrak etmeye başladılar... Ekmeğini yalnız yiyen, yükünü yalnız taşır." AK Parti Kurucular Kurulu, MKYK Üyesi olan Dr. Gedikli, 2002 yılı genel seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Gedikli halen 23. Dönem Ankara Milletvekili.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüzde 1'lik kesim ekmeği yalnız yiyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN