Çin'in anahtarı Türkiye'ye geliyor

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Çin'in anahtarı Türkiye'ye geliyor

Çin'e yatırımın anahtarı olarak bilinen Qingwei Kong, Türkiye'ye sessiz sedasız çıkarma yapacak. Kong'la birlikte dünyanın en büyük kart şirketi UnionPay'in Başkanı'nın da bulunduğu bir işadamı heyeti temaslarda bulunacak

Küresel ekonomi önümüzdeki dönemde yapılacak iki önemli anlaşma ile tekrar şekillenecek. ABD, Avustralya, Japonya, Malezya, Vietnam gibi ülkeler Trans-Pasific Ortaklığı (TTP) ile Çin ve Hindistan'ı, Avrupa Birliği ile müzakere ettiği Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ile de Rusya'yı devre dışı bırakmaya hazırlanıyor. Bu 3 ülke, ekonomilerini oyun dışı bırakacak ortaklıklara karşı peş peşe yaptıkları anlaşmalarla yeni bir blok oluşturmaya çalışıyor. Son olarak bu ayın başında 3 ülkenin dışişleri bakanları güvenlik ve siyasetin yanı sıra ekonomideki geleceği de Çin'in başkenti Pekin'de düzenledikleri toplantılarda masaya yatırdı. Türkiye, bu kritik süreçte Asya'dan önemli bir misafirini kabul edecek. Çin'e yatırımın anahtarı olarak bilinen, Çin Komünist Partisi üst yöneticisi ve ülkedeki paranın merkez üssü olan Şanghay Finansal Çalışmalar Komitesi Genel Sekreteri Qingwei Kong, Ankara ve İstanbul'da bir dizi temaslarda bulunacak.

YATIRIMIN YOLU KONG'DAN GEÇİYOR

Türkiye-Çin arasındaki ekonomik işbirliğinin artması için gelecek olan Kong'un genel sekreteri olduğu komitenin görevleri arasında, Şanghay'ın ticaret ve finans üssü olması için düzenlemeler yapmak da var. Diğer bir ifadeyle Çin'de yatırım ya da ticaret yapmak isteyen bir girişimcinin yolu bu komite ve dolaylı olarak Kong'dan geçiyor.

KARTLARIN EFENDİSİ
Kong'a eşlik edecek isimler arasında kart sayısında dünyada ilk sırada olan China UnionPayYönetim Kurulu Başkanı Wenchao Shi de var. 2002'de 500'den fazla şirketin bir araya gelerek kurduğu UnionPay, 140'tan fazla ülkede kullanılıyor. UnionPay'in 4.5 milyar kartı bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'in anahtarı Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN