Rubleyle gaz alalım Rusya'ya tekstil verelim

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Rubleyle gaz alalım Rusya'ya tekstil verelim

Hazır giyimciler, Rusya'dan aldığımız gazın rubleyle ödenmesini istedi. İHKİB Başkanı Tanrıverdi, "Merkez, ruble için aylık sabit kur versin, ihracat artar" dedi

Türk hazır giyim sektörü, Batı'nın uyguladığı yaptırımlar ve rubledeki düşüş nedeniyle krizin eşiğine gelen Rusya'daki pazar yarı yarıya düşünce çare aramaya başladı. 38 firmayla Moskova'da düzenlenen Collection Premiere Moscow (CPM) Fuarı'na katılan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, rubleyle ticaretin istenilen seviyeye ulaşmadığını belirterek, iki ülke merkez bankalarının elini taşın altına koymasını istedi. Tanrıverdi, "Ruble ile ticaret geçen yıl 1 milyar dolar oldu. Rusya'dan 30 milyar dolara yakın petrol ve petrol ürünleri alıyoruz. Bunun yüzde 10'unun ruble ile ödenmesini talep ediyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da (TCMB) bu orandaki ruble için aylık sabit kur vermeli. Böylece ruble ile ihracat 3-4 milyar doları bulur" dedi.

'YANINIZDAYIZ' MESAJI
Rus Komsomolskaya Pravda gazetesinde basın toplantısı düzenleyen Tanrıverdi, Ruslar'a 'yanınızdayız' mesajı verdi. Tanrıverdi, şöyle konuştu: "Rusya pazarını ikinci plana atmayı aklımızdan geçirmedik. Burası bizim için kısa vadeli pazar değil. Türkçe'deki 'Kara gün dostu olmak' deyimi tam da bunu anlatır." İHKİB Başkanı Yardımcısı Volkan Atik de Rus vatandaşlarının en önemli özelliğinin, fiyat-kalite dengesine gösterdikleri aşırı hassasiyet olduğunu belirterek, "Türkler doğru fiyata doğru ürün sunuyor" dedi. Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan ise Rusya'da sağlık turizminin 50 milyar dolar olduğunu, Türkler'in bu alanda payı olmadığını söyledi.

KATILIM YARIYA DÜŞTÜ
3 gün süren fuarda kadın, erkek ve çocuk giyiminde toplam 38 marka yer aldı. Markalar 1.000 metrekarelik alanda stant açtı. Geçen yıl fuara katılan marka sayısı 100'e yakındı. Tanrıverdi, bu yılki düşüşü rubledeki değer kaybı nedeniyle bazı firmaların vazgeçmesine bağladı.

İKİ DEV GAZETEDE ÖZEL EK VERİLDİ
Hazır giyimciler pazarda yeni bir tanıtım atağı da başlattı. Fuarın açılış gününde, toplam 1.5 milyon tirajıyla Rusya'nın önde gelen gazeteleri Kommersant ve Komsomolskaya Pravda'da 'Global Connection' adıyla Türk markalarını tanıtan bir ek yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rubleyle gaz alalım Rusya'ya tekstil verelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN