Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Voleybol futbol kadar etkili

Voleybolda yakalanan küresel başarılar daha fazla sponsoru beraberinde getirdi. Türkiye dünyanın en değerli liglerinden birine dönüştü

Giriş Tarihi: 27.2.2015
Voleybol futbol kadar etkili
Türkiye onlara "Filenin Sultanları" dedi. Bayan voleybolcular da başarılarıyla dünyanın sultanı oldu. Başarı voleybola daha fazla sponsor getirdi. Türkiye ligi de voleybolcuların yüksek transfer ücretleri aldığı dünyanın en değerli liglerinden biri haline geldi. Voleybol ekonomisini Voleybol Milli Takımı sponsoru VakıfBank'ın Genel Müdür Yardımcısı Osman Demren ile konuştuk. Aynı zamanda Avrupa ve Dünya Şampiyonu VakıfBank Spor Kulübü'nün Başkanı olan Demren, filede büyüyen ekonomiyi anlattı.

Türkiye'de voleybol ekonomisinin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
VakıfBank olarak 29 yıldır voleybola hizmet veriyoruz. Başladığımız günle bugün arasında çok büyük farklar var. Özellikle son 4-5 yıl içinde elde ettiğimiz gerçekten önemli başarılarla voleybola olan ilgi bizce hızla artıyor. Televizyondaki izlenme oranları bile bunu gösteriyor. Biz artık bütün dünyada en az Türkiye kadar tanınan bir markayız. Dünyada her nerede voleybol oynanıyorsa orada herkes VakıfBank'ı biliyor .

Yani VakıfBank bir banka olarak dünyada bu kadar tanınmamış olsa bile ismini voleybol aracılığıyla bütün dünya öğrenmiş oluyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların % 90'ı sporun markalara büyük katkı yaptığına inanıyor. Ve böyle bir ortamda Türkiye'nin önemli markalarından birisi olarak spora katkı yapmamanız mümkün değil. Avrupa'da bir ülkeye giderken vizemize bakan polis memuru bile VakıfBank'ı tanıyıp başarılar diliyor.
Futbolda takımlar başarısız olsa da taraftarı ve yaptığı transferlere göre sponsor çekiyor. Voleybol başarı geldikçe daha fazla ilgi görmeye başladı. Değil mi?
Biz bir bankayız. Voleybola ve Türk sporuna yaptığımız yatırımları sosyal fayda olarak değerlendiriyoruz. Kârlılık ölçütü olarak yapmıyoruz. Ama elbette bu bizim marka değerimize ciddi katkı sağlıyor.

Dünyadaki diğer rakiplerine baktığımız zaman, Türkiye'de voleybolculara verilen ücretler yüksek mi?
Avrupa ülkelerine göre daha maliyetli kulüpleriz. Mesela şuanda İtalya ligine baktığımızda İtalyan takımları bize göre daha uygun bütçelerle yönetiliyor. Ama dünyada bayan voleybolunda en iyi 4 takım hangisi derseniz. Bunun 3'ü Türkiye'de.

"TÜRKİYE'DE VOLEYBOLCULAR İYİ PARA KAZANIYOR"
A Milli Voleybol Takımı ve VakıfBank Spor Kulübü Oyuncusu Gizem Karadayı voleybol ekonomisini şu sözlerle değerlendirdi: "Şu anda tüm önemli voleybolcular Türkiye'yi tercih ediyorlar. Lig olarak çok iyiyiz. Önceden oyuncular İtalya'ya, Rusya'ya giderdi ama şimdi ilk seçim Türkiye oluyor. Bu konuda çok şanslıyız ve inşallah daha da güzel yerlere gideriz. Türkiye'de voleybolcular iyi ücretler alıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Voleybol futbol kadar etkili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN