Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus gazında %10.25 indirim aldık

Enerji Bakanı Yıldız, Rusya ile yürütülen doğalgaz görüşmelerinin tamamlandığını belirterek, "Yüzde 10.25'lik indirim aldık ama kur arttığı için konuta yansımaz" ded

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Rus gazında %10.25 indirim aldık
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz fiyatları için Rusya ile yaptıkları görüşmeler sonucunda yüzde 10.25'lik indirim konusunda anlaştıklarını açıkladı. Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 8'inci sektör toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son üç ay içinde lira-dolar paritesindeki farkın yüzde 12.6 olduğunu anlatan Yıldız, dövizdeki yükselmenin alınan indirim oranından daha fazla olduğunu, söz konusu indirimin sanayici ve vatandaşa yansımayacağını söyledi. Aralık 2013 tarihiyle karşılaştırılması halinde dolar paritesine lira karşısında yüzde 26 zam geldiğini kaydeden Yıldız, "Aralık 2014 dönemine göre ise yüzde 12.6'dır. Bizim Gazprom ile nihayetlendirdiğimiz indirim oranı ise yüzde 10.25'tir. Aynı zamanda özel sektörün Rusya'dan aldığı doğalgaz ile alakalı ise aldıkları doğalgazı Türkiye'de rahatlıkla satabilecekleri ve herhangi bir zarara uğramaksızın bu faaliyetlerini yapabilecekleri bir noktayı yakaladığımızı söylemem gerekir" dedi.

7 YIL ÖNCEYE DÖNÜLDÜ

Gelinen noktada doğalgaz fiyatlarının Kasım 2008 düzeyinde olduğunu ifade eden Yıldız, "Türkiye, 28 AB ülkesi arasında hem sanayi hem vatandaşa en ucuz doğalgaz satan ülkedir. Bunlarla alakalı BOTAŞ bu indirimle beraber önceki zararlarını telafi edecektir. Hazine'ye, gümrüğe ve maliyeye olan borçlarını bu şekilde kapatacaktır" diye konuştu. İran'a tahkimde açılan davanın da sonucuna bağlı olarak, haziran ayına kadar BOTAŞ'ın çok iyi bir nakit akışına sahip olacağını vurgulayan Yıldız, şirketin özel sektöre devrine Rusya'nın sıcak bakmadığını söyledi. Yıldız, Rusya'dan gelen Mavi Akım'ın kapasitesinin 3 milyar metreküp artırılıp attırılmayacağına ilişkin soruya, "3 milyar metreküpün 2 milyarının yapılması planlanan Türk Akımı'ndan alınacağını, kalan 1 milyar metreküpün ise Mavi Akım'dan getirtileceği" yanıtını verdi. Güneydoğu'daki bazı belediyelerin dağıtım şirketlerine olan borçlarını ödememesi konusundaki soruya da Bakan Yıldız, "İller Bankası'ndan aldığı kredi ile 42 milyon lirayı Batman Belediyesi ödemiştir. Benzer hassasiyetlerin olması gerektiğini vurguluyorum. Ödeyemeyen vatandaşlarımız için dağıtım şirketlerimiz 36 aya varan taksitlerle ödeme kolaylıkları gösterecekler" karşılığını verdi. Yıldız, toplantıdaki konuşmasında da EPİAŞ'ın kurulmasıyla beraber hem tüketicinin şikâyet etmeyeceği hem de üreticinin çalışabileceği bir fiyat mekanizmasının oluşturulacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus gazında %10.25 indirim aldık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN