Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savunmada hedef yüzde 20 büyüme

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Savunmada hedef yüzde 20 büyüme

2014'ü yüzde 18.7 artış ve 1.6 milyar dolarlık ihracatla bitiren savunma sanayi, 2015'te 2 milyar dolara çıkmayı hedefliyor

İhracatta 1 milyar 647 milyon dolarla bir önceki yıla oranla yüzde 18.7 artış yakalayan savunma sanayi, 2015'te çıtayı yükseltti. Sektör oyuncuları 2015'te ihracatını yüzde 20 artırmayı hedefliyor. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, "Sektörümüz ürettiklerinin üçte birini ihraç eder hale geldi. Hedefimiz dünyada ilk 100 arasında en az 7 Türk markası görmek" dedi. Savunma sanayini yeni Türkiye'nin gücü olarak gördüklerini belirten Aliş, Türk ürünlerinin özellikle son bir kaç yıldır dünyada çok daha fazla tercih edilmeye başladığını ifade etti. Sektörün gelişimini hızlandırmak amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile bir protokol imzaladıklarını vurgulayan Aliş, "Bu kapsamda, bütün şirketlerimizin fuar katılımları, ana yaklaşım ve konseptleri SSI tanıtım grubu tarafından oluşturulacak. Artık çok daha etkin ve agresif bir dönem başlıyor" diye konuştu.

YERLİ ALIMA ÖNCELİK
Sektörün beklentilerine de değinen Aliş, ihracatın finansmanı konusunda beklentilerin bir kısmının karşılandığını ifade etti. Aliş, "Savunma sanayi kredilerine hazine desteği, bölge ülkelerine ihracatta devletten devlete modeli, yerli ürünleri savunma envanterine girişte kolaylık, devlet alımlarında yerli alımlara öncelik gibi konularda da destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

ÖZGÜNLÜK ORANI ARTMALI
Bir paradigma değişikliğine ihtiyaç olduğunun altını çizen Müsteşar Demir, "Fiyatta ve kalitede rekabetçi olmak gerek. En önemlisi ileri teknolojik unsurların kullanılması lazım. Ürettiğimiz bütün ürünlerde en ileri teknoloji noktasını yakalamak çok önemli" dedi. Fuar katılımlarının yanı sıra Türkiye'nin tanınırlık konusunu aşamadığını vurgulayan Demir, "Devlet savunma sanayi sektörünü tüm olanaklarıyla desteklemeli" diye konuştu.

RUSYA İLE TEMAS YOK
Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesine Rusya'nın yeniden teklif vermesine ilişkin "Rusya ile resmi bir temasımız olmadı" dedi. Sektörde yaşanan olumlu gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Demir, paylaşılan rakamların ve artış oranlarının memnuniyet verici olmasına karşın atılması gereken adımlar olduğunu aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunmada hedef yüzde 20 büyüme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN