Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu santral Guinness'e girer

Cengiz Enerji, Samsun'da 400 milyon dolarlık yatırımla dünyanın en verimli doğalgaz çevrim santralini kurdu. 610 MW'lık kapasitesi olan santral, tek başına Samsun'un kullandığı elektriğin iki katını üretecek

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Bu santral Guinness'e girer
Dünyanın en verimli santrali Samsun'da üretime başladı. Cengiz Holding'in iştiraki Cengiz Enerji'nin 400 milyon dolarlık yatırımla kurduğu Samsun'un Terme ilçesindeki doğalgaz çevrim santrali yüzde 61'lik oranla dünyanın en verimli santrali unvanını aldı. Alman sanayi devi Siemens'in Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuruya hazırladığı türbiniyle öne çıkan santral, 610 MW'lık kapasiteye sahip. Santral, sadece verimlilikle değil, yapım süresi başta olmak üzere birçok konuda da rekorlarla anılıyor.

9 AY ERKEN BİTTİ

Cengiz Holding Genel Koordinatörü Ömer Mafa, çevre dostu olarak tasarlanan santralin inşasında 600 kişinin çalıştığını, 32 aylık inşa süresinin 23'e çekildiğini söyledi. "Santrali 9 ay erken bitirdik" diyen Mafa, "Benzerlerine göre inşaat süresinde de rekor kırdık. Bu santralin benzeri Almanya'daki Irsching Doğalgaz Çevrim Santrali. Orası coğrafi konumundan dolayı yüzde 60.75'lik verimliliğe sahip. Samsun, bu santrali geçti ve en verimlisi oldu" şeklinde konuştu. Şu anda 125 kişiye istihdam sağlayan santralin yüzde 50 verimliliğe sahip diğer örneklere göre, yılda 10-20 milyon liralık tasarruf elde ettiğini dile getiren Mafa, "Bu oran çalışma süresi arttıkça daha fazla yükselecek" diye konuştu.

TEK BAŞINA SAMSUN'UN İKİ KATI
610 MW'lık santral, test döneminde 640 MW'a kadar çıkmış durumda. Ömer Mafa, "Verimliliği test ettik. Yüzde 62'ye ulaştık. Ancak santralin ömründe bir kısalma olmaması için yüzde 61 ile devam edeceğiz" dedi. 1 milyon insanın yaşadığı Samsun'un 300 MW'lık elektrik tükettiğini dile getiren Mafa'nın verdiği bilgilere göre, bu santral iki Samsun'a yetecek güçte. Türkiye'nin saatte 39 bin megavat elektrik tükettiği düşünülürse santral, tek başına yüzde 1.5'ini karşılayabilecek.

15 YILDA 1.500 MW'I AŞTI
Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının arttığını, ancak kurulu gücün aynı oranda artış göstermediğini belirten Mafa, 2000'de enerji sektörüne adım atan Cengiz Holding'in 15 yıllık sürede pazarın en önemli oyuncusu olduğuna dikkat çekti. Sadece Samsun'daki diğer santrallerde 970 MW'lık bir güce ulaşıldığını aktaran Ömer Mafa, "Şu anda Toplam bin 549 MW kurulu gücümüz var. İnşası devam eden projelerimizin gücü ise 3 bin 393 MW. Bu yatırımlar devreye girdiğinde kapasite 4 bin 942 MW'ye ulaşacak. Bu da Türkiye'deki toplam kurulu gücün yüzde 7.7'sine denk geliyor" dedi.

ÇEVREYE SIFIR ETKİSİ VAR
Projenin AB çevre normlarına uygun olduğunu söyleyen Ömer Mafa, "Biz 5 yıl sonrasını da düşünerek standartların üzerinde bir santral inşa ettik. Soğutma suyunu 1.000 metre açıktan alıyoruz. Buradaki ısı farkı 1 derecenin üzerine çıkmıyor. Bunun da çevreye en ufak bir zararı yok" diye konuştu. Mafa, şöyle devam etti: "Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali'nin gaz salınımları ise neredeyse yok denecek kadar az. AB standartlarına göre, sınır değeri 100 olan karbon monoksit salınımı sıfır olarak ölçüldü. Sınır değeri 75 olan azotoksit miktarı 24.8, sınır değeri 100 olan kükürtdioksit ve toz miktarı da sıfır oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu santral Guinness'e girer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN