Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kira gelirlerinin beyan dönemi başladı

Maliye Bakanı Şimşek "2014'te kira geliri elde eden vatandaşlarımızın, bu gelirlerini 25 Mart'a kadar beyan etmesi gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Kira gelirlerinin beyan dönemi başladı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yıllık gelir vergisi beyan döneminin bugün başladığını söyledi. Kira geliri elde edenlerin de geçen yılki gelirleri için 25 Mart'a kadar beyanname vermeleri gerektiğine dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "2014'te konut ve işyerlerini kiraya vererek gelir elde eden kişilerden, konut kira geliri için istisna tutarı olan 3 bin 300 lirayı aşanlar ile iş yeri kira geliri için stopaja tabi kira gelirinin beyan sınırı olan brüt 27 bin lirayı, stopaj yapılmayanlarda ise beyan sınırı olan bin 400 lirayı aşanların, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor. Gelirleri bu tutarların altında kalan vatandaşlarımız ise kira gelirleri için yıllık beyanname vermeyecek."

İNTERNETTEN VERİLECEK
Kira gelirleri için yıllık beyanname vermesi gereken mükellefler, vergi dairesine gitmeden, GİB'in internet sitesini kullanarak Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile yıllık beyannamelerini verebilecek. İlk kez Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden beyanname veren kira geliri sahiplerinin, mükellefiyete giriş işlemleri için vergi dairesine gitmelerine gerek bulunmuyor. Bu işlemler, verdikleri ilk beyanname üzerine vergi dairesi tarafından otomatik yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kira gelirlerinin beyan dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN